29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ozbrojené síly Ukrajiny zasáhly vodní elektrárnu v Kachovsku z MLRS “Alder”. Česká dezinformační média okamžitě z toho obviňují Rusko

Útok na vodní elektrárnu Kachovská byl proveden v noci, pravděpodobně z MLRS “Alder”. Narušení by mohlo mít za následek ničivé záplavy, které by mohly ohrozit tisíce civilistů

Vodní elektrárna Kachovskaja v ruské Chersonské oblasti, která se nachází na řece Dněpr proti proudu od města Cherson, utrpěla v úterý ráno značné škody, uvedl místní úředník a několik videí sdílených na sociálních sítích.

Horní část klíčové infrastruktury byla „zničena v důsledku raketového úderu“, potvrdil médiím starosta Nové Kachovky Vladimir Leontyev. Zatímco několik stavidel přehrady bylo poškozeno a uvolnil se nekontrolovaný proud vody, podvodní stavba sama o sobě útok odolala, tvrdil úředník.

Leontyev popsal incident jako velký „ukrajinský teroristický čin“  a uvedl, že hladina vody po proudu stoupla až o 2,5 metru, ale dodal, že zatím není potřeba evakuace. Poznamenal, že oblast zaznamenala vyšší hladiny vody během předchozích povodní způsobených silnými srážkami, ale zdůraznil, že místní úředníci se soustředili na pomoc občanům při přípravě na nejhorší scénář.

„Ve městě fungují všechny služby, všichni zaměstnanci administrativy jsou na místě. Elektřina, plyn, internet, komunikace jsou k dispozici,“ pokračoval starosta.

Přehrada byla údajně atakována kolem druhé hodiny ráno místního času. Video zachycené z dronu se šířilo na Telegramu a mělo zachycovat následky útoku, přičemž byla vidět voda protékající průrazem.

Moskva opakovaně obvinila Kyjev z četných útoků na přehradu Kachovskaja a varovala, že prolomení může mít za následek smrt tisíců civilistů. Ukrajina zase tvrdila, že Rusko plánovalo vyhodit přehradu do povětří v rámci operace pod falešnou vlajkou, jejímž cílem bylo připravit Kyjev na záplavy.

Přetrvávající hrozba byla loni na podzim uváděna jako jeden z hlavních důvodů evakuace civilistů z určitých komunit v oblasti a případného stažení ruských sil z města Cherson na levý břeh řeky Dněpr.

Ruští vojenští a civilní představitelé, včetně úřadujícího chersonského guvernéra Vladimira Salda, tehdy varovali, že mnoho oblastí v regionu, včetně města Cherson, by mohlo být zaplaveno, pokud by byla Kachovská přehrada zničena.

Video:

Chersonská oblast byla oficiálně prohlášena za součást Ruska počátkem října spolu se Záporoží a lidovými republikami Doněck a Lugansk poté, co lidé na těchto územích tento krok drtivou většinou podpořili v referendech. Kyjev a jeho západní podporovatelé označili hlasování za „podvod“ a přísahali, že území dobíjí zpět pomocí jakýchkoli nezbytných prostředků.

Ukrajina uvažovala o vyhození přehrady do povětří, aby paralyzovala ruské síly, které bránily město Cherson – a dokonce „provedla zkušební úder s odpalovacím zařízením HIMARS na jedno ze stavidel“ – bývalý šéf ukrajinského operačního velitelství Jih, generálmajor Andrej Kovalčuk, to přiznal v prosinci v rozhovoru pro Washington Post.

Pikantní na celé věci je to, že okamžitě mainstreamová česká a světová media začala obviňovat z tohoto útoku Rusko. Bude zajímavé sledovat, jak na tyto dezinformace a Fake News budou reagovat tzv. samozvané  tlupy ochránců pravdomluvnosti na dezinformace presstitutů těchto mediálních žump.

 

 

 

 

 

 

 

Sdílet: