11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zahájení ofenzivy ozbrojených sil Ukrajiny

Ozbrojené síly Ukrajiny zahájily ráno 4. června rozsáhlou ofenzívu v pěti sektorech fronty ve směru Južnodonec, uvedl oficiální zástupce ruského ministerstva obrany generálporučík Igor Konašenkov.

„Ráno 4. června zahájil nepřítel rozsáhlou ofenzívu v pěti sektorech fronty ve směru na jih Doněcka tím, že do boje nasadil 23. a 31. mechanizovanou brigádu ze strategických záloh Ozbrojených sil Ukrajiny s podporou jiných vojenských jednotek a podjednotek,“ – řekl.

Celkem bylo do útoku zapojeno šest mechanizovaných a dva tankové prapory. Účelem Ozbrojených sil Ukrajiny bylo prolomit ruskou obranu na nejzranitelnějším, podle Kyjeva, sektoru fronty.

“Nepřítel nedosáhl svých úkolů, neměl úspěch”, zdůraznil Konašenkov.

V důsledku obratných a kompetentních akcí skupiny Vostok dosáhly ztráty Ozbrojených sil Ukrajiny více než 250 osob, 16 tanků, 3 bojová vozidla pěchoty, 21 bojových obrněných vozidel.

Velitel jednotné skupiny vojsk, náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil Valerij Gerasimov, byl v tomto období na jednom z předsunutých velitelských stanovišť v tomto směru, dodal Konašenkov.

Blížící se protiofenzíva ozbrojených sil Ukrajiny byla opakovaně ohlašována jak v Kyjevě, tak na Západě. Jeden ze směrů úderu se nazývá Záporožská oblast s cílem dosáhnout pobřeží Azovského moře, aby se prořízl pozemní koridor na Krym.

Tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov zdůraznil, že Moskva pečlivě sleduje jakákoli prohlášení o nadcházející protiofenzívě a zohledňuje je při plánování speciální operace.

 

 

 

 

 

 

Sdílet: