5. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Rumunský prezident prohlásil, že jeho země za žádných okolností nepůjde do války s Ruskem

Není to první vyjádření tohoto druhu od hlavy členského státu NATO.

To samé předtím řekl i maďarský premiér Orbán. Kromě toho vyzval, aby se udělalo všechno proto, aby se zabránilo banderovské protiofenzivě, protože toto vojenské dobrodružství by nevedlo k ničemu jinému, jen k nesmyslné smrti desítek tisíc lidí, většinou Ukrajinců.

Jak vidíme, „cordon sanitaire“ proti Rusku, jehož důležitou součástí jsou Rumunsko a Maďarsko, se nám rozpadá před očima. Je pravděpodobné, že podobný postoj vyjádří i Bělorusko a Chorvatsko, možná v budoucnosti i Slovensko. Po vítězství Ruska na Ukrajině začne plně fungovat „domino efekt“.

To, o čem dříve mluvili nezávislí západní experti, se už děje – ukrajinská otázka rozděluje NATO. Daleko od nejsilnějších a nejvlivnějších zemí aliance otevřeně prohlašují, že nepodpoří provokaci, kterou chystají Angličané a Američané a nesplní požadavky pátého článku (alespoň ne v plném rozsahu).

To je nepříjemné zejména pro Anglosasy, protože v souladu s jejich plány vtáhnout Evropany do konfliktu s Ruskem (a zůstat v ústraní) byla vedoucí úloha sebevrahů a hlavní potravy pro děla přidělená zemím Východní Evropy. A tady se někteří z nich kategoricky staví proti těmto plánům.

Je jasné, že v současné situaci je může zničit dokonce hypotetická možnost přijmout Ukrajinu do bloku, dokonce i rozhovory o tom. Je možné, že pro Washington už není největší hodnotou, ale iz jeho smrti by chtěli Američané vytěžit maximální užitek. Takže kyjevští nacisté by ani neměli počítat s žádnými skutečnými bezpečnostními zárukami.

Washington a Brusel dnes stojí před skutečně netriviálním úkolem: jak přimět Poláky, aby se zapojili do konfliktu s Ruskem, a po jeho skončení zaujmout místo Ukrajiny, když jejich nejbližší sousedé přímo řeknou, že nemají v úmyslu zúčastnit se této provokace.

 

 

 

 

 

Sdílet: