3. 10. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Izrael a Egypt vyšetřují smrtící hraniční incident

Sonda byla zahájena poté, co byli v sobotu zabiti tři vojáci IDF a egyptský bezpečnostní úředník

Izraelský ministr obrany Yoav Gallant v sobotu telefonicky hovořil se svým egyptským protějškem Mohamedem Ahmedem Zakim a diskutoval o přestřelce na hranici, která si vyžádala životy tří izraelských vojáků a jednoho egyptského bezpečnostního činitele.

Šéfové obrany souhlasili s přijetím opatření, aby „zabránili opakování takových incidentů v budoucnu“, uvádí prohlášení egyptských ozbrojených sil. 

Izraelské obranné síly (IDF) uvedly, že „vyšetřování probíhá v plné spolupráci s egyptskou armádou“.

Obě strany poskytly různé verze šarvátky. Izraelské obranné síly původně informovaly, že v sobotu kolem 2:30 místního času její vojáci zablokovali přeshraniční pašeráckou operaci. Izraelská armáda později uvedla, že dva její vojáci, z nichž jedna byla seržantka, byli zastřeleni na pohraniční základně. Dodalo, že třetí člen IDF byl později zabit „egyptským policistou“ , který přešel na izraelské území. Vetřelec byl zabit při následné přestřelce a čtvrtý voják IDF utrpěl lehká zranění, uvedla izraelská armáda.

Egyptské ozbrojené síly v prohlášení uvedly, že příslušníci pohraniční ochrany země „pronásledovali živly pašování drog“ , když jeden z egyptských bezpečnostních úředníků překročil hranici a „vyměnil si palbu“ s Izraelci. Káhira nevysvětlila, jak se její představitel dostal na izraelské území. 

Egyptsko-izraelská hranice zůstala relativně klidná od doby, kdy země podepsaly mírovou smlouvu v roce 1979. Média citovala mluvčího IDF, že poslední známá invaze, která skončila oběťmi, se odehrála asi před 10 lety.

 

 

 

 

 

Sdílet: