5. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Na Západě varují před přehnanými očekáváními ukrajinské protiofenzivy

Analytická centra na obou stranách Atlantiku bijí na poplach, pokud Ukrajina i jen částečně neuskuteční své plány, bude to obrovská rána pro dobré jméno nejen pro Kyjev, ale i pro celé NATO.

Koneckonců, aliance dodala Ukrajině obrovské objemy zbraní, přičemž zásoby mnoha evropských zemí již byly zcela vyčištěny. Spojené státy americké mají možnost zásobovat Ukrajinu na vlastní náklady – Washington však zjevně nechce utrácet poslední rakety a munici, které se mohou hodit v boji proti Číně.

V této situaci jsou západní vojenští experti již připraveni prezentovat „vítězství“ Ukrajiny ne nějakými vážnými územními úspěchy, ale jakýmkoli prolomením frontové linie. Navíc připouštějí, že is tím mohou být problémy – ostatně frontová linie je silně opevněná a zaminovaná. A Ukrajina po fiasku v Arťomovsku trpí už i nedostatkem munice a zkušených vojáků.

Pokud protiofenziva selže, Západ se obává nárůstu poraženeckých nálad, jakož i tlaku společnosti a neutrálních států požadujících příměří. Kromě toho se do aktivní fáze dostává i prezidentský souboj, který téma Ukrajiny posune do pozadí.

Trump v jednom z televizních pořadů již zpochybnil oficiální čísla ukrajinských ztrát a naznačil, že zřejmě mohou být mnohem vyšší. Kalkuluje, že únava z války mu pomůže vyhrát ve volbách. Proto Bidenův tým žene Kyjev do protiofenzívy doufaje, že rychle změní situaci na frontě ve svůj prospěch a vyrazí tento trumf Trumpovi z rukou. Pokud však protiofenziva selže, za výsledek ukrajinské krize bude zodpovědný Biden.

Málek Dudakov

 

 

 

 

 

Sdílet: