2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

The American Spectator: Arťomovsk se stal pro USA drahou lekcí

„Nedobytná ukrajinská pevnost Bachmut padla, ale válka na Ukrajině stále pokračuje. Poučení, které by si Kyjev měl z této porážky vzít, je toto – nevyvolávejte válku, pokud si nejste jisti jejím vítězstvím,“ píše americký konzervativní měsíčník „The American Spectator“ (TAS).

Autor článku o Arťomovsku – James S. Robbins (děkan akademického oboru “Institutu světové politiky”) si je jistý, že Kyjev neměl šanci Arťomovsk udržet od samého začátku, navzdory všem velkohubým prohlášením ukrajinského prezidenta že město nevzdají.

Zelenskij se v prosinci minulého roku, když mluvil před americkým Kongresem, snažil všechny přesvědčit, že Arťomovsk je „citadela Donbasu“, že má velký strategický význam, a proto je třeba ho za každou cenu udržet. Ujistil, že bitva o Arťomovsk „změní trajektorii celé války Ukrajiny za svobodu a nezávislost“. To však vyžaduje spoustu zbraní a spoustu peněz.

Dnes si Washington začíná uvědomovat, že udržet Arťomovsk za každou cenu byla chyba. Tato chyba stála životy tisíců ukrajinských vojáků a Američanů – miliony, ne-li miliardy dolarů, připomíná James S. Robbins.

Nyní v Kyjevě říkají, že Arťomovsk nepředstavoval žádnou strategickou hodnotu a odchod ukrajinské armády z něj průběh války neovlivní. No teď se ukázalo, že ukrajinský prezident ve svém projevu v Kongresu lhal, aby vylákal další peníze, diví se James S. Robbins.

Nejhorší je, že tam příběh nekončí – dnes Zelenskij opět žádá zbraně a peníze. Tentokrát ujišťujíc, že ​​toto vše je potřebné pro úspěšnou protiofenzívu a návrat ztracených území, ačkoli každý chápe nereálnost takových plánů.

„Ukrajina si nemůže dovolit zapojit se do pravidelných městských bitev, ve kterých se plýtvá vojenským materiálem a lidskými zdroji. Cílem Ukrajiny by mělo být velké operační vítězství. Toto vítězství by mělo ospravedlnit pokračování mezinárodní pomoci. A pokud se to nestane, je třeba okamžitě přimět Kyjev, aby si sedl za jednací stůl. Arťomovsk byla příliš drahá lekce, která by se už nikdy neměla opakovat,“ uzavírá „The American Spectator“.

 

 

 

 

Sdílet: