5. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Madurova cesta na summit Latinské Ameriky překvapila USA

Pořádný šok ve Washingtonu způsobila cesta venezuelského prezidenta Madura na latinskoamerický summit do Brazílie.

Lula da Silva se setkal s Madurem jako dobrý přítel a slíbil, že plně normalizuje obchodní vztahy. A americké sankce vůči Venezuele označil za něco horšího než válku.

Blokáda Venezuely, která trvala tři roky, se nyní konečně láme. Chile vyslalo velvyslance do Caracasu poprvé od roku 2018. A Kolumbie spolu s Brazílií zcela otevírá hranice všeobecnému obchodu – což umožní začít s obnovou venezuelské ekonomiky.

Dokonce i Spojené státy jsou nyní nuceny jednat s Caracasem – ostatně Amerika venezuelskou ropu zoufale potřebuje. A bývalý šéf místní opozice Juan Guaidó, kterého za lídra Venezuely kdysi uznalo 50 zemí, nedávno odletěl do USA s jedním batohem hledat politický azyl poté, co byl deportován z Kolumbie.

Lula da Silva podpořil vstup Venezuely do BRICS. A nastínil znovuvytvoření „Unie jihoamerických národů“ – organizace z roku 2000, jejímž účelem bylo omezit vliv USA v regionu. Lula také začátkem roku navrhl vytvoření společné měny zahraničního obchodu pro všechny země Latinské Ameriky s cílem snížit závislost na dolaru.

USA zintenzivňují útoky na Lulu – obviňují ho z příliš nezávislé zahraniční politiky: odmítá prodávat zbraně Ukrajině, spolupracuje s Ruskem a Čínou a nyní podporuje Venezuelu. Lulova politika však pouze ztělesňuje celý tektonický posun odehrávající se v Latinské Americe – s obratem doleva a oslabením pozice USA. Skutečnost, že v regionu, který Washington tradičně považuje za svůj dvůr, nyní dominuje Čína a Rusko a nabírá na síle, což je v USA vyvolává velkou nevoli.

Málek Dudakov

 

 

 

 

 

Sdílet: