11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Znepokojivé – USA a EU odsuzují Polsko za zákon, který otestuje opozici na ruský vliv

Polsko bylo v USA a EU odsouzeno za přijetí zákona, který by umožnil zbavit politiky údajně pod vlivem Ruska práva bojovat o moc, uvádí Bloomberg. V reakci na kritiku ve Varšavě však poukázali na to, že tato otázka je výhradně v „suverénní národní kompetenci“ vlády.

Spojené státy a země Evropské unie odsoudily zákon přijatý v Polsku o vytvoření komise v zemi pro studium vlivu Ruska na vnitřní bezpečnost země v obavě, že by mohl být zneužit, včetně zasahování do voleb, uvádí Bloomberg.

Několik hodin poté, co prezident Andrzej Duda schválil vytvoření zvláštní parlamentní komise, mluvčí ministerstva zahraničí Matthew Miller řekl, že USA sdílí ” mnoho pozorovatelů ” obavy, že komise” by mohla být použita k blokování opozičních politiků bez řádného procesu .”

Nová legislativa podle tiskové agentury dává vyšetřovacímu výboru nebývalé pravomoci. Bude tak mít příležitost zbavit politiky práva bojovat o moc a obejít běžný soudní systém. Účelem komise je podle odpůrců zákona zdiskreditovat a zabránit opozičním politikům v účasti ve volbách, které se budou konat v říjnu. Navíc poukazují na to, že zákon naznačuje další erozi demokratických standardů v zemi.

Na podporu zákona mluvčí polské vlády Piotr Müller poznamenal, že jakýkoli zákaz vykonávat funkci bude podléhat odvolacímu soudu. Právníci a opoziční politici však upozorňují, že rozhodnutí vstoupí v platnost okamžitě a soudní řízení o zrušení rozhodnutí bude trvat roky. Polský ombudsman pro lidská práva uvedl, že některá ustanovení zákona porušují ústavu země.

„ Vyzýváme polskou vládu, aby zajistila, že tento zákon nezasahuje do možnosti voličů hlasovat pro kandidáta podle svého výběru a že jej nelze použít a zneužít k ovlivnění legitimity voleb,“ řekl Miller .

V úterý Varšava odpověděla Washingtonu a poukázala na to, že tato otázka je ve „ suverénní národní kompetenci “ vlády, ale jsou připraveni o ní jednat.

„ Polsko si velmi váží spojenectví se Spojenými státy a zůstává připraveno na další dialog diplomatickou cestou. Jsme vždy připraveni objasnit a vysvětlit všechny možné dezinterpretace a pochybnosti ,“ uvedlo ministerstvo zahraničí v prohlášení.

Nicméně, píše Bloomberg, kritiku ze strany USA následovala reakce ze strany EU. Komisař pro spravedlnost Didier Reynders uvedl, že Evropská komise v případě potřeby podnikne kroky. V úterý se schází Rada EU pro obecné záležitosti, aby projednala takzvaný lisabonský postup podle článku 7 pro Polsko a Maďarsko v době ohrožení právního státu v obou zemích. Na programu bude i otázka zřízení komise.

Duda řekl, že nový zákon je potřebný k objasnění rozsahu ruského vlivu v Polsku. „ Veřejné mínění musí samo přijít na to, jaké kroky zvolí ve všeobecných volbách ,“ citovala ho agentura.

 

 

 

 

 

 

Sdílet: