29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

První severokorejský špionážní satelit se po startu zřítil

Pchjongjang měl v úmyslu použít kosmickou loď ke sledování amerických vojáků

Severní Korea uvedla, že její případný první vojenský špionážní satelit se zřítil do Žlutého moře poté, co raketa, která ji nesla, utrpěla poruchu motoru. 

Podle korejské centrální tiskové agentury (KCNA) v Pchjongjangu raketa, která byla vypuštěna ve středu, ztratila tah kvůli „abnormálnímu zírání“ motoru po oddělení prvního stupně. Severokorejští představitelé uvedli, že inženýři prozkoumají „vážné závady“, načež se pokusí o další start „co nejdříve“.

Jihokorejský sbor náčelníků štábů (JCS) potvrdil, že Pchjongjang vypálil „kosmickou nosnou raketu“  a dodal, že projektil dopadl asi 200 kilometrů (124 mil) západně od ostrova Eocheong.

Sirény byly odpáleny v Soulu ve středu brzy, ale vládní úředníci později uvedli, že výstražný systém byl aktivován omylem. 

Varování byla vydána také kvůli nouzovému výstražnému systému v jižní japonské prefektuře Okinawa. Japonská vláda však později uvedla, že raketa nad územím země nepřeletěla. Pchjongjang podle NHK v pondělí varoval japonskou pobřežní stráž, že satelit bude vypuštěn mezi středou a 11. červnem.

Vysoký severokorejský představitel Ri Pyong Chol v úterý oznámil, že Pchjongjang plánuje vypustit svůj první špionážní satelit s tím, že bude odpálen někdy v červnu. Ri řekl, že satelit je potřebný k boji proti rostoucímu nepřátelství z Washingtonu a „bezohledným“ společným vojenským cvičením USA a Jižní Koreje.

USA v minulosti prohlásily, že vypuštění satelitu Severní Koreou by porušilo mezinárodní sankce uvalené na program balistických raket Pchjongjangu.

 

 

 

 

Sdílet: