1. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Djokovič prohlásil, že Kosovo je Srbsko

Tenisová hvězda vyzvala k zastavení násilí poté, co se jednotky NATO střetly se srbskými demonstranty v odtržené provincii

Srbská tenisová legenda Novak Djokovič napsal zprávu, v níž prohlašuje, že „Kosovo je srdcem Srbska“ po výhře v prvním kole nad Američanem Aleksandarem Kovačevičem na pondělním French Open. Boje mezi srbskými demonstranty a jednotkami NATO v severním Kosovu vypukly na začátku dne.

Ihned poté, co porazil Kovačeviče, Djokovič přistoupil k videokameře – kde se hráči tradičně podepisovali – a napsal: „Kosovo je srdcem Srbska. Zastavte násilí.”

Nejdéle vládnoucí šampion v historii ATP své poselství rozvedl na pozápasové tiskové konferenci. 

„Jako Srba mě hodně bolí, co se děje v Kosovu,“ řekl. „To nejmenší, co jsem mohl udělat, je to, že se cítím zodpovědný jako veřejná osoba a syn muže, který se narodil v Kosovu. Cítím potřebu ukázat podporu celému Srbsku. Nevím, jaká budoucnost čeká srbský lid a Kosovo, ale je velmi nutné projevit podporu.

 

 

„Jsem proti válkám a jakémukoli konfliktu, vždy jsem to veřejně vyjadřoval,“ pokračoval a dodal, že „Kosovo je naše ohniště, naše pevnost, odehrála se tam největší bitva, nacházejí se tam nejdůležitější kláštery.

Historicky provincií Srbska, srbská populace v Kosovu prudce klesla v důsledku vyhnání během druhé světové války a poté, co NATO vedlo v roce 1999 agresivní leteckou válku proti Srbsku jménem albánských teroristů. Více než 150 srbských pravoslavných kostelů, hřbitovů a klášterů bylo zničeno albánskými separatisty v letech 1999 až 2004 a Kosovo jednostranně vyhlásilo nezávislost na Srbsku v roce 2008 za podpory USA a většiny jejich spojenců v NATO. Nikdo nebyl, prozatím, za tuto agresi největší v Evropě po 2. světové válce odsouzen.

Srbové zůstávají v některých částech severního Kosova nejpočetnějším etnikem a v pondělí vypuklo násilí v jedné z těchto lokalit: ve městě Zvecan. Jednotky NATO použily slzný plyn, omračující granáty a údajně i gumové projektily proti srbským demonstrantům, kteří protestovali proti dosazení starosty etnických Albánců po volbách, které bojkotovali.

Kolem 50 demonstrantů a 25 vojáků NATO bylo zraněno při potyčce, přičemž západní představitelé obviňují Srby z podněcování násilí a Srbové viní síly NATO. Po rvačce srbský prezident Aleksandar Vučič obvinil kosovského albánského premiéra Albina Kurtiho ze snahy „vyprovokovat velký konflikt mezi Srby a NATO“ a varoval, že Srbsko „nedopustí pogrom nebo zabíjení svých lidí“.

 

 

 

 

Sdílet: