2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ukrajinu zasáhl „jeden z největších“ útoků ruských dronů

Místní úřady oznámily poškození infrastruktury a vojenských zařízení v několika regionech

Rusko provedlo jeden z dosud nejmasivnějších útoků bezpilotními letouny na Ukrajinu, řekl v neděli večer prezident Vladimir Zelenskij uprostřed zpráv médií o explozích po celé zemi. Moskevské ministerstvo obrany se k věci zatím nevyjádřilo.

V prohlášení na Telegramu Zelenskyj řekl: „ dnes naše země prošla jedním z největších ruských útoků Shaheds – 54 bezpilotních letounů najednou,“ s odkazem na bezpilotní letouny Kamikaze, o kterých západní země a Kyjev tvrdí, že je Rusku poskytl Írán. Teherán popřel, že by během konfliktu zásoboval Moskvu drony. Kreml uvedl, že na Ukrajině používá pouze zbraně ruské výroby.

Ukrajinský prezident tvrdil, že téměř všechny drony byly sestřeleny, a dodal, že „bohužel došlo k několika zásahům v Žytomirské oblasti“ v centrální části země.

Vitalij Buněčko, šéf místní správy, dříve uvedl, že Rusko provedlo stávku na infrastrukturní zařízení v regionu. Další podrobnosti o explozi neuvedl, poznamenal však, že nedošlo k žádným obětem na životech.

Zelenskij dále řekl, že „nejsilnější úder byl namířen proti Kyjevské oblasti“ a tvrdil, že v oblasti bylo sestřeleno 36 dronů.

Jeho komentáře odrážely dřívější prohlášení kyjevské vojenské správy, která uvedla, že „toto byl nejmasivnější dronový útok na hlavní město“ od začátku konfliktu před více než rokem, což mělo za následek nejméně jednu smrt a dva další zraněné. Dodal, že několik budov bylo poškozeno a jeden sklad začal hořet.

Správa Chmelnické oblasti v západní části země uvedla, že ruské údery byly zaměřeny na vojenský objekt, což vedlo k požáru skladu a pět letadel bylo vyřazeno z provozu.

Moskva výrazně zesílila raketové útoky na ukrajinskou vojenskou a energetickou infrastrukturu koncem října 2022 v reakci na smrtící bombardování Krymského mostu, které podle Ruska zorganizoval Kyjev.

Nová hlášená vlna útoků také přišla v důsledku ukrajinského přeshraničního náletu do oblasti Belgorod na začátku tohoto měsíce, který si vyžádal život nejméně jednoho civilisty a několik dalších bylo zraněno. Oblast spolu s dalšími ruskými regiony sousedícími s Ukrajinou se také stala terčem dělostřeleckých a bezpilotních útoků Kyjeva.

 

 

 

 

Sdílet: