29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ukrajinská elita prchá do Evropy a bere sebou nakradené miliony

Národní protikorupční úřad prověřuje Marii Trifonovou, spolubydlící s bývalým zástupcem šéfa státní celnice Ruslanem Čerkasským, který odvezl do zahraničí 1,64 milionu eur. Informoval o tom 28. května ukrajinský telegramový kanál “Resident”.

Oba jsou podezřelí z legalizace finančních prostředků z trestné činnosti.

„NABU a SAPO vyšetřují skutečnost možné legalizace finančních prostředků z trestné činnosti bývalým zástupcem vedoucího státní celní služby Ruslanem Čerkasským. Maria Trifonová, manželka bývalého celníka, podle vyšetřování převezla přes hranice 1,64 milionu eur, aniž by tyto prostředky přiznala. Kromě toho oficiálně Cherkassky a Trifonova neměli takové množství oficiálně vydělaných peněz, “ – TK cituje novináře Olega Novikova .

Je třeba poznamenat, že po odebrání finančních prostředků je Trifonova začala převádět na účty litevské společnosti UAB Medium group jako akcionářské příspěvky. Celkem na tuto společnost převedla asi 1,13 milionu eur a brzy se stala vlastníkem 33,7% podílu ve skupině UAB Medium.

„Vzhledem k tomu existuje možnost…, že akvizice výše uvedených akcií byla provedena za účelem praní finančních prostředků získaných kriminálními prostředky, včetně těch, které společnost Trifonova odebrala v první polovině roku 2022 ve výši 1 645 551 eur, “ poznamenává Novikov.

 

 

 

 

 

 

Sdílet: