3. 10. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Kosovský premiér sní o tom, že se stane novým Zelenským

Přístup Albina Kurtiho může vyústit v „velké konflikty“ v odtržené provincii, řekl srbský prezident

Napětí v odtržené srbské provincii Kosovo se může vymknout kontrole kvůli činům jejího premiéra Albina Kurtiho, varoval srbský prezident Aleksandar Vučič v rozhovoru zveřejněném v neděli uprostřed násilných střetů mezi místní policií a srbskými demonstranty.

V rozhovoru pro srbský televizní kanál Pink Vučič řekl, že „nejobtížnější situace v Kosovu a Metohiji teprve bude následovat. Něco, co jsme dosud neviděli, to vše díky provokativním akcím a strašně nezodpovědnému chování Albina Kurtiho.“

Srbský vůdce dále řekl, že se „obává obecné nejistoty, nestability“ a „velkých konfliktů“ v odtržené provincii.

„Vím, že ten druhý [Kurti], který všechno způsobil, se nechce živit do důchodu, protože touží a sní o tom, že bude [ukrajinským prezidentem Vladimirem] Zelenským,“ dodal .

Vučič poznamenal, že ho kontaktovalo několik evropských vyslanců, kteří vyjádřili znepokojení nad pokračující situací v Kosovu, která se vyznačovala násilnými střety mezi místní policií a etnickými Srby, kteří tvoří většinu v severní části regionu.

V jedné z obcí strážci zákona použili slzný plyn, aby rozehnali demonstranty, kteří se pokoušeli zabránit nově zvolenému etnickému albánskému starostovi ve vstupu do jeho kanceláře, což mělo za následek několik zranění.

Nepokoje nastaly poté, co místní Srbové většinou bojkotovali volby ve čtyřech severních obcích, které zaznamenaly celkovou účast pouhých 3,47 %, s argumentem, že nebudou spolupracovat s novými starosty ze stran etnických Albánců, kteří nezastupují jejich zájmy.

Uprostřed střetů uvedlo Srbsko svou armádu do stavu nejvyšší pohotovosti a přesunulo některé jednotky blíže k hranici regionu. Ministr obrany Miloš Vučevič řekl, že „je jasné, že k teroru proti srbské komunitě v Kosovu dochází“.

Mezitím řada západních zemí, včetně USA, Francie, Itálie, Německa a Británie, vydala nečekaně tvrdou veřejnou důtku vůči Kosovu, v níž odsoudila použití síly a vyzvala místní úřady, aby „okamžitě ustoupily a deeskalovaly“ . .“

Kosovo jednostranně vyhlásilo nezávislost v roce 2008 s podporou USA a mnoha jejich spojenců. Odtržený region není uznáván několika zeměmi, včetně Ruska, Číny a samotného Srbska.

 

 

 

 

 

Sdílet: