10. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Saúdská Arábie jedná o vstupu do banky BRICS

Saúdská Arábie jedná o vstupu do BRICS New Development Bank jako jejího nejnovějšího člena, uvedl list Financial Times s odvoláním na prohlášení organizace.

„Na Blízkém východě přikládáme velký význam Království Saúdské Arábie a v současné době s ním vedeme kvalifikovaný dialog,“ deníku to řekli zástupci BRICS New Development Bank.

Je třeba poznamenat, že vstup Saúdské Arábie do organizace posílí vazby mezi členy banky, vytvořené „největšími rozvíjejícími se ekonomikami světa jako alternativa k brettonwoodským institucím vedeným Západem“.

Politické rozhodnutí o vytvoření Nové rozvojové banky v rámci BRICS bylo přijato v roce 2013 na summitu v Durbanu v Jižní Africe. V roce 2014 byla na příštím summitu v brazilském městě Fortaleza podepsána dohoda o bance. Oficiální zahájení její práce bylo dáno na ustavujícím zasedání Rady guvernérů banky dne 7. července 2015 v Moskvě. Hlavním cílem institutu je financování projektů infrastruktury a udržitelného rozvoje v členských zemích BRICS a v rozvojových zemích.

BRICS spojuje Brazílii, Rusko, Indii, Čínu a Jižní Afriku. K ekonomickému bloku se hodlá připojit řada dalších zemí, včetně Argentiny, Íránu a podle čínského ministerstva zahraničí Indonésie, Turecka, Saúdské Arábie a Egypta. Jižní Afrika převzala předsednictví BRICS od Číny začátkem tohoto roku. Potrvá do konce roku 2023 a poté se přesune do další země.

 

 

 

 

Sdílet: