29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Jednání o sankcích EU naráží na kyjevský seznam „válečných sponzorů“

Řecko se připojilo k Maďarsku v blokování dalšího kola protiruských sankcí, které se snaží potrestat podezřelé podvodníky

Jednání o 11. balíčku sankcí Evropské unie proti Rusku byla zastavena kvůli odporu Atén a Budapešti, které chtějí, aby jejich společnosti byly odstraněny z Kyjevem sestaveného seznamu „ válečných sponzorů“, uvádí vydání Politico.

Dvě kola jednání v Bruselu tento týden skončila bez dohody v dohledu, protože nebyl „žádný tlak“ na projednávání menších otázek, dokud nebudou vyřešeny zásadní námitky členských států, uvedla v sobotu publikace s odkazem na několik anonymních diplomatických zdrojů.

Říká se, že hlavní překážkou je notoricky známý kyjevský seznam „obcházení sankcí“ a „mezinárodních sponzorů války“, na kterém je mnoho evropských společností jednoduše proto, že odmítly přerušit veškeré obchodní styky s Ruskem. Seznam sestavený Národní agenturou pro prevenci korupce (NACP) zahrnuje mimo jiné takové giganty, jako je německý velkoobchodník Metro, francouzský maloobchodník Auchan, italská cementárna Buzzi Unicem a rakouská bankovní skupina Raiffeisen.

Maďarsko bylo jediným státem EU, který během pondělní schůzky ministrů zahraničí vyjádřil námitky a vyjádřil obavy, že nepodložená obvinění Kyjeva proti jeho přední finanční instituci OTP Bank by mohla být formalizována dalším kolem blokových sankcí. Ve středu však Řecko údajně vstoupilo do popředí diskuse s tím, že obvinění z obcházení sankcí by mohlo být „velmi škodlivé“ i pro jeho ekonomiku.

„Řecko zopakovalo, že pokud budou existovat konkrétní důkazy o porušení sankcí, měly by být na technické úrovni upozorněny dotčené členské státy, aby to bylo náležitě prošetřeno a poté byla přijata náležitá opatření,“ uvedl nejmenovaný . Publikaci to řekl diplomat EU.

Politico tvrdilo, že ukrajinský seznam a další sankční balíček EU „nesouvisí“ a duo prostě drželo rozhovory jako rukojmí jako „politickou páku“. Evropští diplomaté však váhají veřejně jmenovat a zahanbit ty, kteří jednání brzdí, údajně z obavy, že by se mohly vzbouřit i další členské země, jejichž firmy jsou v hledáčku Kyjeva.

Mezitím dva zdroje uvedly, že nejvyšší diplomat EU Josep Borrell problém uznal a  „nyní je na něm, aby spolupracoval s Ukrajinci na řešení“.

Budapešť zaujala neutrální postoj v pokračujícím konfliktu mezi Moskvou a Kyjevem, protože odmítla poskytnout Ukrajině vojenskou pomoc nebo umožnit průchod západní pomoci přes její území. Přestože se Maďarsko z velké části podílelo na stávajících sankcích EU proti Rusku, opakovaně kritizovalo omezení a postavilo se proti těm, která by mohla ovlivnit jeho vlastní ekonomiku, včetně odvětví konvenční a jaderné energetiky.

Atény také vzdorovaly snahám bloku přerušit veškeré ekonomické vazby s Moskvou, přičemž dovoz ruského zboží Řeckem se loni více než zdvojnásobil na rekordních 9,33 miliardy eur (10 miliard dolarů). Obchodní bilance mezi oběma zeměmi však byla v roce 2022 záporná, přičemž hodnota řeckého vývozu do Ruska klesla na 156,4 milionu EUR z 206,6 milionu EUR v roce 2021.

 

 

 

 

 

Sdílet: