4. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Biden a McCarthy dosáhli dohody o zvýšení limitu amerického dluhu

„Rámcová“ dohoda musí ještě projít tvrdým odporem v Kongresu

Americký prezident Joe Biden a předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy po dlouhém telefonickém hovoru v sobotu večer dosáhli „předběžné“ dohody o zvýšení dluhového stropu země a omezení výdajů federální vlády. Návrh zákona však musí být dokončen a odhlasován Kongresem, než vládě dojde hotovost na zaplacení účtů.

“Věřím, že toto je v zásadě dohoda, která je hodna amerického lidu.” Má historická snížení výdajů, následné reformy, které pozvednou lidi z chudoby mezi pracovní sílu, omezí přesah vlády,“ řekl McCarthy novinářům.

Předseda Sněmovny řekl, že návrh zákona obsahuje „mnohem více“, ale řekl, že „máme ještě hodně práce“, a odmítl pokládat jakékoli otázky, dokud neinformuje své spolustraníky o pokroku. Podle zdrojů Fox News byl konferenční hovor všech GOP House o pokroku v jednání naplánován později na sobotu.

Biden a McCarthy spolu v sobotu dvakrát telefonovali, přičemž jeden rozhovor trval více než 90 minut, ve snaze najít kompromis. „ Rámcová dohoda“ byla vyjednána během těchto „rozšířených diskusí“, ale přesné znění ještě nebylo dokončeno, a to kvůli námitkám od tvrdých zákonodárců v republikánské i demokratické straně, uvedla agentura Bloomberg s odkazem na lidi obeznámené s rozhovory.

McCarthy slíbil, že text zákona zveřejní v neděli, a doufá, že se bude hlasovat ve středu 31. května – jen několik dní předtím, než se předpokládá, že vládě dojdou peníze.

Americká ministryně financí Janet Yellenová původně varovala, že by jejímu ministerstvu mohly dojít peníze do 1. června, ale v pátek uvedla, že bude pravděpodobně schopno plnit své závazky do 5. června. Ekonomové varovali, že pokud nebude včas dosaženo dohody a USA nesplní své závazky dokonce i u některých jejích bankovek by to mohlo vyvolat krach trhu a poškodit důvěru v dolar v delším časovém horizontu.

Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová kritizovala bezvýchodnou situaci Washingtonu u dluhového stropu a uvedla, že nesplácení dluhu v USA by mělo významný dominový efekt na světovou ekonomickou prosperitu.

“Trh amerických státních dluhopisů je kotvou stability pro globální finanční systém,”  řekla Georgievová na páteční tiskové konferenci po konzultaci MMF podle článku IV s americkými ekonomickými údaji. “Zatáhnete za kotvu a světová ekonomika – tato loď, na které všichni cestujeme – je v rozbouřených, a co je horší, v nezmapovaných vodách.”

 

 

 

 

Sdílet: