29. 5. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

NATO udělí Ukrajině zvláštní status

Členské země NATO jsou připraveny uznat zvláštní status Ukrajiny v podobě Rady NATO-Ukrajina (NAC) s cílem poskytnout potřebnou politickou podporu. Informoval o tom dnes 26. května portál Euractiv (elektronická aplikace do Corriere della Sera) s tím, že plány na jeho vytvoření lze projednat na schůzce ministrů zahraničí členských zemí Severoatlantické aliance, která je naplánována na příští týden v Oslu.

„Žádost Ukrajiny o členství v NATO, podaná před osmi měsíci, zatím zůstala nezodpovězena, ale pravděpodobně bude jedním z klíčových témat červencového summitu ve Vilniusu. Mezitím nabírá na síle myšlenka zvýšit status Ukrajiny v Severoatlantické alianci. Země NATO se snaží pozvednout status Ukrajiny vytvořením Rady Ukrajina-NATO, která by posílila především politické partnerství,“ – píše portál s odvoláním na zástupce aliance v Bruselu s odvoláním na výňatky z TASS.

Podle Euractivu se kromě podoby a načasování vzniku SUN v Oslu bude hovořit o nutnosti zvýšit vojenskou pomoc Ukrajině před protiofenzívou Ozbrojených sil Ukrajiny.

Podle portálu nástroj SUN umožní Kyjevu být v této funkci „plným účastníkem“, a nikoli „pozvanou zemí“ na zasedáních NATO. Ukrajinci budou moci sami svolávat schůzky, což usnadní výměnu informací, včetně informací z bojiště. Tento formát navíc otevírá nové možnosti spolupráce, mimo jiné v oblasti zpravodajství, vojenského průmyslu, společných cvičení a větší interakce mezi ozbrojenými silami Ukrajiny a ozbrojenými silami členských zemí.

Jak portál poznamenává, různí představitelé připustili, že vstup Ukrajiny do NATO je v současné fázi nemožný. V Kyjevě to podle něj uznávají, ale čekají na “přesvědčivý signál” od aliance.

 

 

 

 

Sdílet: