29. 5. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Kyjev zbavuje ukrajinského sovětského vůdce čestného občanství

Ukrajinec Leonid Brežněv, který vedl SSSR téměř dvě desetiletí, se narodil v dnešní ukrajinské Dněpropetrovské oblasti

Kyjevská městská rada se rozhodla zbavit zesnulého sovětského vůdce Leonida Brežněva, který se narodil na Ukrajině, titulu čestného občana hlavního města Ukrajiny.

Při čtvrtečním hlasování tento krok podpořilo 82 poslanců ze 120, uvedla městská rada v prohlášení na svém webu.

„Toto rozhodnutí je dalším krokem k odstranění dědictví bývalého komunistického režimu,“ stojí v prohlášení a dodává, že bylo učiněno v souladu se zákonem o „dekomunizaci“ země z roku 2015.

V roce 1964 Ukrajinec Brežněv nahradil také Ukrajince Nikitu Chruščova ve funkci generálního tajemníka Komunistické strany Sovětského svazu a v roce 1977 se stal také předsedou prezidia Nejvyššího sovětu. Obě nejvyšší funkce v zemi zastával až do své smrti v r. ve věku 75 let v roce 1982.

Sovětskému vůdci udělil Kyjev několik měsíců před svou smrtí čestné občanství poté, co v hlavním městě tehdejší Ukrajinské sovětské socialistické republiky otevřel 62 metrů vysoký památník Vlast, věnovaný vítězství SSSR nad nacistickým Německem ve druhé světové válce. .

Brežněv se narodil v roce 1907 v Ruské říši na území dnešní Ukrajiny. Jeho domovským městem bylo Kamenskoje, které se nachází nedaleko města Jekatěrinoslav, nyní známého jako Dněpropetrovsk.

Brežněv byl během svého nástupu k moci také tajemníkem dněpropetrovského oblastního výboru komunistické strany. Předpokládá se, že během své vlády pomohl mnoho Ukrajincům do vysokých pozic v sovětském státě.

Spolu s Brežněvem bylo titulů čestných občanů Kyjeva zbaveno také několik dalších sovětských vojenských velitelů a politiků, stejně jako vietnamský revolucionář Truong Chinh.

Ukrajina zrychlila svůj tlak na odstranění spojení s Ruskem a bývalým SSSR od zahájení moskevské vojenské operace v únoru 2022. Začátkem tohoto měsíce Kyjev změnil názvy 26 ulic a stanic metra v souladu s „dekolonizačním“ zákonem podepsaným prezidentem Vladimíra Zelenského v dubnu.

Pikantní na celé věci je, že právě Ukrajinci ve vedení Sovětského svazu  dělali Rusům největší teror po dobu mnoha desetiletí.

 

 

 

 

Sdílet: