29. 5. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Kanada dodá Ukrajině více než 40 leteckých střel AIM-9

Kanada převeze 43 střel vzduch-vzduch AIM-9 Sidewinder ze svých zásob do Kyjeva, uvedla ministryně obrany Anita Anandová. Prostřednictvím video spojení se zúčastnila jednání mnohonárodní skupiny pro koordinaci dodávek zbraní na Ukrajinu.

Ministryně  Anandová také oznámila, že Kanada převádí 43 raket AIM-9 ze zásob kanadského letectva na Ukrajinu. — uvedeno ve zprávě ministerstva obrany Kanady.

Anandová také ujistila účastníky setkání o plánovaném plnění dubnových slibů Ottawy o dodávkách zbraní a střeliva do Kyjeva. Ukrajině už pro ně byly předány kulomety a zásobníky. V nadcházejících týdnech dostane Kyjev od kanadských partnerů 1 milion nábojů ráže 5,56 mm a další várku útočných pušek. Celkem hodlá Kanada převézt na Ukrajinu 21 000 ručních palných zbraní a 2,4 milionu nábojů.

Od začátku roku 2022 poskytla Ottawa Kyjevu pomoc za 8 miliard kanadských dolarů (asi 5,9 miliardy amerických dolarů), z čehož 1 miliardu (asi 730 milionů amerických dolarů) tvořila vojenská pomoc. Kanada se mimo jiné zavázala přepravit přes oceán osm tanků Leopard 2A4, 39 obrněných vozidel, houfnice a protiletadlový raketový systém NASAMS.

Dříve bylo oznámeno, že Kanada dodala na Ukrajinu první tank Leopard 2. Oznámila to Anita Anandová. Video z nakládání obrněného vozidla do vojenského transportního letadla se na webu objevilo začátkem února. Po naložení bojového vozidla Boeing C-17 Globemaster III dodalo kanadské letectvo tank do Polska.

Sdílet: