29. 5. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

EU nemá žádné vedení, pouze nevládní organizace a think-tanky jí říkají, co má dělat, říká maďarský ministr

„V dnešní Evropské unii jsou to nevládní organizace (NGO), nadace a think-tanky, které Evropě říkají, jak řídit Evropu podle vůle svých vlastních vůdců.

Nikdo dnes nemá odvahu a schopnosti vést Evropu, což znamená, že v Evropské unii neexistuje žádné politické vedení, zejména v Evropské komisi, uvedla ve čtvrtek na konferenci v Budapešti maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargaová.

„V dnešní Evropské unii jsou to nevládní organizace (NGO), nadace a think-tanky, které Evropě říkají, jak řídit Evropu podle vůle svých vlastních vůdců,“ řekla.

„V poslední době z asymetrických důvodů vznikla krize důvěry mezi vedením EU a maďarskou vládou. Je to proto, že maďarská vláda na rozdíl od institucí EU říká, co si myslí, a dělá, co říká,“ dodala.

Varga řekl, že Evropa se potácí na historické scéně jako nemotorná vedlejší show, unáší se od krize ke krizi a od migrační krize se snaží dělat politiku způsobem, který je zcela oddělený od skutečných potřeb jejích občanů. Řekla, že institucionální systém také selhal během krize Covid a poté se střelil do nohy sankcemi proti Rusku po vypuknutí rusko-ukrajinské války.

Varovala, že imigrace je krizí, která stále ovlivňuje Evropu a nadále těžce stojí maďarský rozpočet.

„Současně obranou Evropy musíme neustále bojovat proti rozsudkům a řízením Evropského soudního dvora,“ řekla. “Čekat na další facku místo jakéhokoli dobrého skutku, to je osud Maďarska.”

Varga poznamenal, že během koronavirové krize EU uzavřela dohody ohledně vakcín, a přesto tyto textové zprávy nebyly nikdy vydány, s odkazem na nejasný případ týkající se předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové.

„Netajíme se tím, že chceme nést za fungování institucí v Evropské unii odpovědnost z hlediska právního státu . Pojďme se bavit o tom, jestli Evropská komise, Evropský parlament, evropské instituce dodržují pravidla, jestli v institucích funguje právní stát,“ řekl ministr.

V otázce maďarského předsednictví EU do toho Evropský parlament nemá co mluvit, řekl ministr a zdůraznil, že před více než 10 lety jednomyslné rozhodnutí Evropské rady stanovilo pořadí členských států, které lze změnit pouze jednomyslnost. Prezidentský úřad je nejen právo, ale i povinnost a opozice takovým pokusem ničeho nedosáhne, ale může napáchat obrovské škody.

Evropský parlament chce podle ministra zablokovat maďarské předsednictví EU právě proto, že se obává, že Maďarsko bude bilancovat nefunkční stav unijních institucí.

 

 

 

 

Sdílet: