29. 5. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Dodik prohlásil, že Republika srbská může získat nezávislost

Nezávislost Republiky srbské (entita v Bosně a Hercegovině) je dnes hypotetická, ale každou chvíli se může stát aktuální, prohlásil prezident Republiky srbské Milorad Dodik.

 Mapa: červené zóna Republika srbská

„Dnes je to hypotetická možnost, která se stejně jako každá jiná hypotetická možnost může stát aktuální. Náš postoj spočívá v tom, že dodržujeme a respektujeme Ústavu Bosny a Hercegoviny. Ale když články Ústavy nejsou respektovány, nevidíme příčiny, proč bychom měli zůstat v protiústavním státě,” řekl Dodik.

Politik zdůraznil, že „dnes nemáme žádný užitek z Bosny a Hercegoviny“. Projevuje se to podle jeho slov v tom, že rozhodnutí důležitá pro Republiku srbskou přijímají v Sarajevu dlouho nebo úplně blokují. Ale nehledě na komplikace s komunikací je důležité zachovat ve státě mír, v jehož rámci dokáže Bosna a Hercegovina přijímat politická rozhodnutí, prohlásil Dodik.

Poznamenal rovněž, že kvůli tomu, že Republika srbská navazuje přátelské vztahy s Ruskem, zvyšuje se na pozadí ukrajinské krize tlak na entitu.

„Máme princip, že ozbrojené konflikty, tím spíš mezi bratrskými, blízkými národy, nepochybně nesmí existovat, že válečné akce mají být zastaveny. V daném případě vidíme, jak Západ využívá Ukrajinu k válce proti Rusku. Jsme přesvědčeni, že Ukrajina sama o sobě nebyla vojenským problémem pro Rusko, ale chápeme, že se tam koná střet se západními silami. Na druhou stranu jsme stálí a vytrvalí přátelé Ruska, právě tak nás hodnotí na Západě. Proto vůči nám sílí veškerá negativní činnost,” řekl Dodik.

 

 

 

 

 

Sdílet: