29. 5. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Americký dolar, další bolest hlavy pro Evropu

Za fasádou vrcholných zisků evropských společností se začínají objevovat trhliny, protože exportéři pociťují negativní dopad rostoucího regionálního směnného kurzu vůči americkému dolaru.

Očekává se, že euro, švýcarský frank a britská libra budou vůči americké měně nadále posilovat, což by mohlo představovat problém pro akciový index Stoxx 600, který pochází téměř třetinu svých tržeb ze Severní Ameriky, podle zpráv z údajů sestavených společností Bloomberg.

Dopad zatím není plně viditelný – navzdory 13% nárůstu eura vůči dolaru od jeho zářijového minima většina společností Stoxx překonala odhady zisků za první čtvrtletí. Při bližším zkoumání je však zřejmé, že mnoho společností, zejména velké exportní skupiny jako Bayer a Roche, trpí krizí.

Tento trend by se mohl v nadcházejících měsících ještě více rozšířit, protože čínské znovuotevření po Covidu, dosud silný růst Evropy a sklouznutí USA do recese poskytují podporu.

„Ekonomická síla zamaskovala dopad zhodnocování eura,” řekla Sharon Bell, hlavní evropský akciový stratég Goldman Sachs. „Očekáváme, že dopad bude znatelnější ve druhém a třetím čtvrtletí.” Bell říká, že 10% nárůst eura obvykle snižuje růst zisku na akcii evropských společností o 2 až 3 %.

Někteří ekonomové očekávají, že euro do konce roku dosáhne 1,20 USD, zatímco britská libra a švýcarský frank by měly vůči dolaru také posilovat. Analýza hovorů generálních ředitelů provedená společností Barclays ukázala, že méně než 40 % společností má pozitivní názor na směnný kurz, ve srovnání s více než 60 % ve třetím čtvrtletí roku 2022.

Dvousečný meč

Evropské společnosti v odvětvích telekomunikací, zdravotnictví, médií a spotřebního zboží generují většinu svých příjmů v Severní Americe. Silné měny jsou pro ně dvojsečná zbraň. Pomáhají omezovat importovanou inflaci, což je klíčové v době, kdy trpí vysokými vstupními náklady. Mohou však zboží prodražit pro kupující v jiných zemích a znamenat, že zahraniční výdělky mají při přepočtu na místní měnu nižší hodnotu.

Německý farmaceutický gigant Bayer například varoval před kolapsem směnného kurzu ve výši 1,7 miliardy EUR (2,5 miliardy USD) v roce 2023, což znamená, že celoroční tržby budou pravděpodobně na spodní hranici předchozích rozpětí prognóz.

Ve švýcarské společnosti Roche, která získává polovinu svých tržeb na americkém trhu, řekl finanční ředitel Alan Hippe za první čtvrtletí tržby v konstantních měnách o 3 %. S přihlédnutím ke kolísání směnného kurzu však pokles činil 7 %.

Dalším příkladem je nizozemský prodejce Koninklijke Ahold Delhaize. Vzhledem k tomu, že 60 % tržeb pochází ze Severní Ameriky, finanční ředitelka Natalie Knight nepředpokládá růst zisků a jako důvod uvádí americký dolar.

Zatímco evropští manažeři zvažují důsledky, američtí investoři jsou nadšeni dodatečným ziskem, který mohou získat z převodu měn. Vanguard’s FTSE Europe ETF, největší nezajištěný americký fond, který se zaměřuje na evropské akcie, letos vydělal více než 19 miliard dolarů, protože investoři nakupovali akcie z regionu.

Jiní analytici očekávají, že euro v příštích několika letech vzroste na 1,20 až 1,30 dolaru, ale neočekávají žádný významný dopad na zisky evropských společností v blízké budoucnosti.

 

 

 

 

 

Sdílet: