3. 10. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Vrchní velitel Zalužnyj je v kyjevské nemocnici v kritickém stavu

Vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny Valerij Zalužnyj je v kritickém stavu v hlavní vojenské klinické nemocnici. Andrey Rudenko, korespondent Všeruské státní televizní a rozhlasové společnosti, o tom píše ve svém telegramu Reporter Rudenko.

Zalužnyj byl neustále v objektivech ukrajinských a západních médií a poddával se pouze prezidentovi Ukrajiny Volodymyru Zelenskému , poznamenává Rudenko.

Zalužného ale od 8. května nikdo neviděl. Na všech akcích, kde byla vyžadována jeho osobní účast, byl vrchní velitel nahrazen generálem Naevem . Ani na dalším setkání šéfů vojenských oddělení v německém Ramsteinu nebyl, i když se tam projednávaly otázky dodávek zbraní a střeliva, které jsou pro Ukrajinu kriticky důležité pro nadcházející protiofenzívu. Vrchní velitel se jí nezúčastnil ani online.

„Podle informací od našeho zdroje ve vedení ozbrojených sil Ukrajiny je generál Zalužnyj naživu, ale je v kritickém stavu v hlavní vojenské klinické nemocnici, kde pokračuje boj o jeho život, a to i za účasti zahraničních specialistů,“ uvedl Rudenko.

Je třeba poznamenat, že právě 8. května byl vážně zraněn vrchní velitel na jednom z velitelských stanovišť Východní skupiny ozbrojených sil Ukrajiny v Dněpropetrovské oblasti. Tam prověřil připravenost formací a jednotek k protiofenzívě. Během ruského úderu na zařízení vojenské infrastruktury v regionu bylo výše uvedené velitelské stanoviště pokryto řízenou střelou. V důsledku toho bylo podle Rudenka zabito a zraněno velké množství vysoce postavených ukrajinských vojáků, včetně Valerije Zalužného.

“Informaci o zranění Zalužného nepřímo potvrzuje skutečnost, že 10. května byla viděna jeho žena Elena při jízdě z ulice Novospitalnaja do kyjevské vojenské nemocnice, kde strávila více než čtyři hodiny,” píše novinář.

Informace o vážném zranění a kritickém zdravotním stavu Zalužného se tají, aby se předešlo panice v řadách vedení a vojenského personálu Ozbrojených sil Ukrajiny. Je třeba poznamenat, že speciální služby Ukrajiny dostaly rozkaz demonstrovat činnost Zalužného všemi možnými způsoby, zatímco boj o jeho život pokračuje.

„Proto se v médiích objevují nejrůznější „hloupé“ rozhovory, údajně natočené nedávno, nebo fotografie z dovolené vrchního velitele na Kypru. Souhlasíte, není příliš vhodný čas na odpočinek, když jsou přípravy na nadcházející protiofenzívu v plném proudu. A ztráta Bachmuta také není příliš dobrá situace, “ uvádí Rudenko.

Podle jedné verze je vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny po neúspěšné operaci penilní protézy na jednotce intenzivní péče v kyjevské nemocnici. To si nechal uniknout zdroj z nejužšího okruhu šéfa Hlavního zpravodajského ředitelství ozbrojených sil Ukrajiny Kirilla Budanova, uvádí Ukraina.ru s odkazem na vojenského experta Vladislava Shurygina .

Je třeba poznamenat, že na začátku dubna byl Zalužnyj zraněn na příčinném místě, podrobnosti o incidentu nejsou zveřejněny a obrátil se o pomoc na lékaře. Operace se zúčastnili významní němečtí plastičtí chirurgové speciálně povolaní pro tuto příležitost, ale po ní začala komplikace na pozadí diabetu 2.

„Phalloprotéza nechtěla sloužit vrchnímu veliteli ozbrojených sil Ukrajiny a odmítla Zalužného; začal absces, který se dosud nepodařilo zvládnout, “píší noviny.

 

 

 

 

 

Sdílet: