3. 10. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Saúdská Arábie odmítá změnit postoj ke konfliktu na Ukrajině

Království prohlásilo, že bude vůči ukrajinskému konfliktu zachovávat politiku „pozitivní neutrality“

Saúdskoarabský ministr zahraničí princ Fajsal bin Farhan prohlásil, že Rijád a další arabské státy zaujímají v ukrajinsko-ruském konfliktu nestranný postoj a chtějí udržovat vazby s oběma stranami. Prohlásil to po pátečním závěru summitu Ligy arabských států v Džiddě, kterého se zúčastnil ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj. 

„Od začátku krize zaujaly arabské země pozici pozitivní neutrality, zahájily dialog s ruskou a ukrajinskou stranou a zároveň zajistily arabské vztahy s oběma stranami,“ řekl diplomat a dodal, „vítáme, že si vyslechli názory  obou stran [rusko-ukrajinského konfliktu.”

Ukrajinský vůdce trval na tom, aniž by kohokoli vyzdvihoval, že některé arabské národy zavírají oči před „nelegálními anexemi Moskvy“.

Saúdská Arábie se odmítla podílet na západních sankcích vůči Moskvě, které zahrnují snahy omezit její vývoz energie. Pokračující spolupráce Rijádu s Ruskem prostřednictvím OPEC+, kartelu vývozců ropy, vyvolala kritiku ze strany USA. 

Rijád vyjádřil naději, že by mohl zprostředkovat řešení konfliktu a zavázal se udržovat obchodní a diplomatické styky s Ruskem i Ukrajinou.

Po setkání se Zelenským dříve v pátek hovořil saúdský korunní princ Mohammed bin Salmán o „připravenosti království pokračovat ve zprostředkovatelském úsilí mezi Ruskem a Ukrajinou“. Řekl, že „podpoří veškeré mezinárodní úsilí zaměřené na politické řešení krize způsobem, který přispěje k dosažení bezpečnosti“.

Saúdskoarabský ministr zahraničí navštívil Kyjev a Moskvu na jednání na vysoké úrovni v roce 2022 a později řekl, že bin Salmán se loni v září podílel na vyjednávání o výměně vězňů mezi oběma stranami, kterou oslavoval jako „humanitární průlom“.

 

 

 

 

Sdílet: