28. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Washingtonští „jestřábi“ zamířili do Londýna

Washington má v úmyslu přesvědčit Brity, aby se připojili ke Spojeným státům v globální konfrontaci s Čínou. A zavázat se nejen k obchodním válkám – uvalení sankcí a zákazu TikTok, ale také vstoupit do možného horkého konfliktu s Čínou.

Část britského establišmentu je již připravena vyrazit do boje proti Číně. Ne nadarmo je Liz Trussová nyní na návštěvě Tchaj-wanu – vyzvala Západ, aby se připravil na válku s Pekingem a předem vytvořil jakousi ekonomickou obdobu NATO, která by blokovala Čínu.

Současný premiér Rishi Sunak se však ještě nechce úplně rozejít s Čínou. Koneckonců, bude to hrozit velkými otřesy v již tak stagnující britské ekonomice. A z vojenského hlediska nemá Londýn Pekingu jak odporovat. Počet válečných lodí v Británii se za 50 let snížil ze 100 na 40. Stav ozbrojených sil je na nejnižší úrovni od 18. století. A lví podíl munice je nyní spálen na ukrajinské frontě.

Ministr obrany Ben Wallace je však stále otevřen návrhu na vyslání jedné ze dvou britských letadlových lodí – neustále opravované „Prince of Wales“ – do Japonska nebo Jižní Koreje v roce 2025. Právě tehdy mnozí ve Washingtonu očekávají začátek konfliktu o Tchaj-wan.

Ve Spojených státech se obávají, že v případě války budou ztráty Pentagonu katastrofální – několik letadlových lodí, stovky stíhaček a tisíce vojáků. A Washingtonu by nevadilo, kdyby takové ztráty nenesla samotná Amerika, ale koalice spojenců včetně Japonska, Jižní Koreje, Tchaj-wanu a Británie. A s Čínou by se dalo bojovat cizíma rukama podle ukrajinského scénáře. Zda jsou však všechny tyto země připraveny obětovat se v zájmu války s Čínou, je stále sporné.

Málek Dudakov

 

 

 

 

 

Sdílet: