2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Jindřich Kulhavý: Už to bouchá

Po celou dobu ruské speciální vojenské operace na Ukrajině si mnoho lidí pokládalo otázku, proč Rusové celkem v klidu ignorovali zásobování soupeře zbraněmi a vojenskou technikou ze Západu. Do země proudily vlaky plné nebezpečného nákladu počínaje ručními zbraněmi, výbavou vojáků až po nejtěžší techniku a munici.

  Ukrajinské bojiště je pro Rusy ideálním testovacím prostorem a tréninkovou plochou. Stojí proti armádě od roku 2014 trénované americkými a britskými odborníky. Po vyčerpání starých zásob techniky pocházejících ze Sovětského svazu, a je jedno, šlo li o původně ukrajinský majetek nebo ,,dary“ militantně naladěných vlád Poláků, Slováků nebo Čechů, dorazily kousky zahraniční produkce. Možná opět nejde o zrovna poslední výstřelky moderní techniky, nicméně tím mají Rusové ideální příležitost poznat možnosti Západu. A občas je nad čím se usmívat. Třeba když těžké tanky bojují více než s lehčími ruskými především s bahnem, kterým je Ukrajina proslulá. Podobně byl zvolen přístup i k jiným exponátům přicházejícím na frontu.

Nyní je však mnohé jinak. Poté, co Britové slíbili Ukrajincům dodávky tankové munice s ochuzeným uranem schopné mnohem efektivněji prorážet pancíře nepřítele, zbystřili i odolní Rusové. A začali jednat. 300 kilometrů od slovenských hranic vyhodili do povětří muniční sklad a dle intenzity výbuchu lze předpokládat, že právě zde byla tolikrát omílaná zásilka nových tankových a dělostřeleckých nábojů. Tvar ohně ihned po explozi připomněl atomový hřib a následná evakuace tisíců Ukrajinců z okolí možná napovídá tomu, že skutečně v místních skladech skladovali něco, co už bylo přes čáru a trpělivost vedení ruské armády má jisté hranice. Navíc je zjevné, že o použití jaderných zbraní ze strany Moskvy nejde, přesto na scénu přišel atomový hřib dost možná v anglických barvách. Lokální válka tak má zase o něco blíže ke globálnímu problému. Už nestačí zahraniční žoldáci ve službách Ukrajiny či odborníci z NATO. Došlo na radioaktivní munici a novější techniku.

Příští týden má údajně naše ministryně obrany (spíše války) odletět do USA podepsat smlouvu o pobytu americké armády u nás. To i přesto, že vládou schválený akt ztráty suverenity musí ještě posvětit obě komory Parlamentu ČR. Jistota a arogance, kterými se Pětikoalice prezentuje, jsou varováním. Opozice by v tuto chvíli měla bít na poplach a svolávat občany na ulici. Nic z toho se neděje. Zvací dopis je na stole a terč na Českou republiku nakreslen. Rusové si zdaleka ne vše nechají líbit. Každá provokace bude časem potrestána. Američané nás nejdou chránit, budou tu jako ochranka pětikoaličních kolaborantů a jako předvoj pro případ napadení Ruska útočným vojenským paktem NATO. A tak to prostě je. A dění na Ukrajině dosáhlo dalšího vrcholu.

Jindřich Kulhavý

_____________________

 

 

 

 

Sdílet: