1. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Zelenskyj nesměl vystoupit na Eurovizi

Eurovize zamítla žádost Volodymyra Zelenského o odvolání před finále soutěže, píše Der Spiegel. Organizátoři poznamenali, že Eurovize je ve své podstatě apolitická, což vylučuje možnost jakýchkoli politických prohlášení.

Organizátoři Eurovize odepřeli Volodymyru Zelenskému úvodní řeč během finále soutěže, píše Der Spiegel. Žádost ukrajinského prezidenta „ bohužel nemůže být přijata, protože porušuje pravidla akce,“ cituje publikace výňatek z oficiálního prohlášení.

Podle organizátorů je jedním ze základních principů Eurovize apolitičnost soutěže. V důsledku toho tato zásada vylučuje možnost jakýchkoli politických prohlášení během akce. Der Spiegel připomíná, že letos se Eurovize bude konat v Liverpoolu. Současným vítězem soutěže je přitom ukrajinská skupina Kalush Orchestra, Ukrajina však soutěž nemůže přijmout kvůli vojenskému konfliktu.

Na této soutěži vystoupí 11 účinkujících z Ukrajiny, včetně loňských vítězů, píše Der Spiegel. Jak deník poznamenává, do finále soutěže, které se bude konat, postoupily Německo, Rakousko, Austrálie, Albánie, Kypr, Estonsko, Belgie, Litva, Polsko, Arménie, Slovinsko a Ukrajina, která měla zaručené místo jako aktuální vítěz.

 

 

Sdílet: