29. 5. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

USA a Čína vedou neohlášené rozhovory na vysoké úrovni

„Konstruktivní“ dialog se zaměřil na ukrajinský konflikt a Tchaj-wan, říká Bílý dům

Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan měl ve středu a ve čtvrtek ve Vídni neohlášené schůzky s Wang Yi, šéfem zahraničního výboru Komunistické strany Číny.

Bílý dům ve stručném prohlášení popsal schůzky jako „upřímné, věcné a konstruktivní diskuse“ o otázkách od rusko-ukrajinského konfliktu po napětí v Tchajwanském průlivu.

AP citovala nejmenovaného amerického představitele, který řekl, že Sullivan řekl Wangovi, že Washington „se snaží posunout za“ hádku, kterou vyvolal čínský vysokohorský balón spatřený nad územím USA minulou zimu. USA tvrdily, že balón byl používán ke špionáži, a vyslaly stíhačku, aby ho sestřelila na začátku února. Peking uvedl, že to byla vzducholoď monitorující počasí, která vybočila z kurzu.

Podle agentury AP se obě strany tento týden dohodly, že incident s balónem byl „ nešťastný“ a přály si „obnovit standardní, normální komunikační kanály“.

Agentura Bloomberg ve čtvrtek uvedla, že Bílý dům zesílil úsilí o další setkání a hovory s čínskými představiteli na různých úrovních. Údajně také usilovali o telefonát mezi americkým prezidentem Joe Bidenem a jeho protějškem Si Ťin-pchingem. Lídři se naposledy setkali na okraj summitu G20 v Indonésii v listopadu.

Napětí mezi Washingtonem a Pekingem se v současnosti soustřeďuje na Tchaj-wan a širší Asii a Tichomoří, kde se obě strany navzájem obviňují z eskalačních kroků.

“Spojené státy nemohou na jedné straně stále upozorňovat na problém komunikace a na druhé straně Čínu potlačovat a zadržovat,” řekl ve čtvrtek mluvčí ministerstva zahraničí Wang Wenbin v odpovědi na reportérovu otázku ohledně bilaterálních vztahů. Vyzval USA, aby „vytvářely správné vnímání“ Pekingu a „respektovaly čínské červené linie“.

Minulý měsíc Peking pořádal vojenské cvičení kolem Tchaj-wanu poté, když prezident ostrova Tsai Ing-wen navštívil USA. Peking považuje ostrov za součást svého území a ostře se staví proti kontaktům Tchaj-peje se zahraničními představiteli. Washington se zdržel formálního uznání Tchaj-wanu jako nezávislého státu, ale prodal vládě zbraně a slíbil, že bude ostrov bránit v případě útoku z čínské pevniny.

 

 

 

 

Sdílet: