29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Recyklování plastů se pro životní prostředí ukázalo horší, než jejich vyhazování

Už několik desetiletí nám říkají, že recyklace plastů je pro životní prostředí mnohem lepší než jejich jednoduché vyhazování do odpadu – je to ovšem opravdu pravda?

Nový výzkum publikovaný v časopise Journal of Hazardous Materials Advances (Žurnál pokroků v oblasti nebezpečných materiálů) vrhá stín pochybností na výhody recyklace plastů, které se ukazují jako masivně přehnané a možná dokonce podvodné.

Tvrzení, že recyklace plastů pomáhá chránit životní prostředí, prostě není pravda, zjistila studie. Hlavní důvod souvisí s tvorbou mikroplastů, které dnes znečišťují oceány, jezera, potoky, řeky a dokonce i farmy, kde se pěstují naše potraviny.

Výzkumníci ze Skotska a Kanady sbírali a testovali vzorky vody v recyklačním závodě. Zjistili, že voda, která se používá k čištění plastů je po použití plná toxických mikroplastů.

Když se plastová láhev umyje, dalším krokem v procesu recyklace je její rozdrcení a roztavení na pelety, které se pak přetvoří na nové plasty. Problémem je, že při tomto procesu vzniká množství mikroplastů, které přetrvávají ve vodě a stékají do místní čističky odpadních vod.

Jelikož mnohé čistírny odpadních vod nejsou dostatečně vybaveny pro odfiltrování mikroplastů, veškerý tento skrytý mikroskopický odpad končí kontaminováním životního prostředí.

(Související: Některá města se dokonce uchýlila ke spalování recyklovatelných materiálů, protože už nikdo nechce odebírat suroviny ke zpracování.)

Mikroplasty procházejí přímo přes filtrační systémy, zejména na mikronové úrovni

V závodech, kde byly provedeny testy, se k čištění plastů před recyklací použila voda čtyřikrát. Následně výzkumníci objevili přítomnost plastových částic velikosti mikronů ve všech čtyřech vzorcích vody použitých během každého kroku čistícího procesu.

V některých případech se voda používaná k čištění plastů v recyklačních závodech nikdy nedostane do čistírny odpadních vod a místo toho se pouze vypouští přímo do životního prostředí nebo se opětovně používá jako voda na zavlažování.

Celkově tým vědců odhadl, že každý rok se do životního prostředí uvolní 3,2 milionu kilogramů mikroplastů, a to vše díky recyklaci plastů. Kdyby byl všechen ten plast jednoduše vyhozen na skládku, neměl by příležitost kontaminovat zásoby vody a způsobit různé druhy zdravotních problémů u lidí i zvířat.

Kromě toho vědci vyhodnotili recyklační závod, který měl nainstalován speciální filtrační systém pro zachytávání mikroplastů. Tento systém zachytil jen asi 50% částic, což je sotva uspokojivé.

Vědci však testoval pouze mikroplasty do velikosti 1,6 mikronu (0,00016 milimetru). Ukázalo se, že mikroplasty mohou být i mnohem menší, což znamená, že jejich skutečná koncentrace i v odfiltrované vodě je stále znepokojivě vysoká.

Předchozí výzkumy ukázaly, že některé mikroplasty jsou tak malé, že jsou schopny vstoupit do jednotlivých buněk v těle zvířete. Můžeme se tedy domnívat, že totéž platí io jednotlivých buňkách lidí, které jsou dnes více než pravděpodobně vysoce kontaminovány mikroplasty.

Reakce lidí na tato závažná zjištění vědců

„Děkuji vám, zelení, že jste věci ještě více zhoršili,“ napsal jeden rozrušený komentátor a poukázal na to, že fraška recyklace „byla zřejmá od samého začátku“.

Další komentátor zvolil méně krutý přístup, vycházející z předpokladu, že ti, kteří podporují recyklaci, to myslí dobře, jen jsou prostě nesprávně informováni o jejích údajných výhodách pro planetu a lidi.

“Mýt recyklovaný plast a neměřit mikroplastové úlomky je samo o sobě skandální, ale nechat tuto vodu vytéct do přírody a pak být překvapen důsledky, je přímo komické,” dodal tento člověk.

„Proč neroztavit plast na užitečné produkty, aniž by se mikroplasty promývaly vodou?“ ptala se na závěr tato osoba.

Další související novinky o podobných tématech naleznete na stránce Pollution.news .

Autor: Ethan Huff, Zdroj:  naturalnews.com 

 

 

 

 

Sdílet: