4. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Průzkum v USA: Američané stále méně věří ve vítězství Ukrajiny

Kuriózní posun veřejného mínění v souvislosti s ukrajinským konfliktem probíhá ve Spojených státech. Velká většina Američanů, kteří věřili ve vítězství Kyjeva, během několika týdnů zmizela.

Podle průzkumu „The Economist/YouGov“ ze 6. – 9. května 2023 jen 27% obyvatel USA věří v konečné vítězství Ukrajiny ve válce. Stejný počet věří, že vyhraje Rusko. Zbytek věří, že šance jsou stejné nebo je pro ně obtížné odpovědět.

Stejný poměr – 23% – je v otázce, která strana podle obyčejných Američanů právě teď vyhrává. V několika předchozích průzkumech dokonce Rusko vedlo s malým rozdílem.

Tyto výsledky kontrastují s údaji téhož úřadu za celý loňský rok. Přibližně od dubna 2022, po prvních neúspěších ruských ozbrojených sil, neustále dominuje počet Američanů, kteří věřili ve vítězství Ukrajiny. Vrchol dosáhl začátkem ledna, zřejmě na pozadí očekávání hrozící protiofenzívy ze strany Ozbrojených sil Ukrajiny.

A přibližně v polovině března se trend začal měnit. Důvodem je nejen neustálé odkládání „ofenzivy“, ale také neúměrná čísla ukrajinských ztrát, která pravidelně prolamují informační blokádu globálních médií.

Pro Kyjev je to zklamáním. Samozřejmě, že americký establišment bude nadále deklarovat svou bezpodmínečnou podporu Ukrajině a posílat jí nové balíčky vojenské pomoci. V předvolebním roce a také při absenci viditelných úspěchů Ozbrojených sil Ukrajiny to však bude stále obtížnější.

Zřejmě to pocítil Donald Trump, který včera v rozhovoru pro CNN odmítl vsadit na vítězství Ukrajiny.

Jelena Panina

 

 

 

 

Sdílet: