10. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Mediální humbuk kolem novináře zatčeného v Rusku

Zatčení amerického novináře Evana Gershkoviche vyvolalo v západních médiích rozruch. Zde uvádím příklady zatčených novinářů, kteří se z nějakého důvodu nezajímají o západní média.

Na konci března byl zatčen americký novinář Evan Gershkovich, který psal z Ruska pro Wall Street Journal, na základě obvinění ze špionáže. Samozřejmě následoval pobouření v západních médiích. Německá média dokonce 19. dubna zveřejnila otevřený dopis ruskému velvyslanci v Německu, v němž požadují okamžité propuštění Gershkoviče a mimo jiné uvádí:

“Obvinění ze špionáže proti němu jsou nepodložená a jedná se o akt čisté politické svévole proti svobodě tisku.”

Když mluvíme o nepodložených obviněních ze špionáže, jako první mě napadá další příklad: Julian Assange má být po letech mučení vydán z Velké Británie do USA. Organizace spojených národů vznesla obvinění z mučení proti Británii . Assange ve vazbě zřejmě vážně onemocněl, ale dostává jen omezenou lékařskou pomoc. Obvinění proti němu jsou nejen nepodložená, jsou vykonstruovaná, protože jeho „zločinem“ bylo zveřejňovat zprávy informátorů, kteří odhalili válečné zločiny spáchané USA. Nebyli to však váleční zločinci, kdo byl zatčen, ale udavači a USA zahájili hon na Assange, v důsledku čehož byl léta mučen.

Ale poslala německá média, tak rozrušená z případu Gershkovich, otevřené dopisy se stejným obsahem velvyslancům USA a Spojeného království v Německu? Ne!

To samo o sobě ukazuje, že německá média se nezajímají ani o svobodu tisku, ani o novináře (nebo špióna?) Gershkoviče. Jde jim o politiku: Případ Gershkovich mohou média zneužít proti Rusku, což se také pilně dělá. Kritika USA nebo Velké Británie kvůli Assangeovi je ale pro německá média tabu.

Assange není zdaleka jediný takový případ, ale jen nejznámější. Chci zde uvést několik dalších příkladů.

Taťána Andrijets

Tatjana Andrijets je 22letá Lotyška ruského původu, která studuje v Rize a v ruském Petrohradu. Je aktivistkou proti fašismu a neonacismu a také za boj proti rusofobii ve své rodné zemi, kde mnoho lidí ruského původu stále není plnoprávnými občany. Je členkou lotyšské strany „Ruský svaz Lotyšska“.

6. února 2023 se vrátila domů z Petrohradu na dovolenou a v Rize byla zatčena lotyšskou tajnou službou. Za prvé je obviněna z porušení sankcí uvalených pobaltskými státy proti Rusku a druhým trestným činem je „pomoc cizímu státu“. Nejprve byla držena ve vazbě a poté převezena do ženské věznice.

Někdy se jí podaří dostat z vězení dopisy, které její přátelé posílají na Telegram. V dopisech uvádí výslechy tajnou službou, píše, že neví nic, co by mohlo tajnou službu zajímat.

Jsem v kontaktu s Tatjaninou matkou, která ve svém zoufalství napsala otevřený dopis s prosbou o pomoc. Dopis jsem přeložil, můžete si ho stáhnout zde.

V dopise jsou také uvedeny e-mailové adresy matky a příslušných lotyšských úřadů.

Německá média bohužel nenapsala otevřený dopis lotyšské ambasádě, ve kterém by uvedl:

“Obvinění proti ní jsou nepodložená a jedná se o akt čisté politické svévole proti svobodě tisku.”

____________________________________________________

Marat Kasem

5. ledna 2023 byl v Lotyšsku zatčen také Marat Kasem. Kasem byl šéfredaktorem rádia Sputnik v Lotyšsku a byl také obviněn z porušení protiruských sankcí. Tato záminka pro zatýkání novinářů, aktivistů a vládních kritiků je v Pobaltí velmi populární.

Kasem byl propuštěn do domácího vězení 27. dubna , proces s ním stále probíhá. Od 23:00 do 7:00 nesmí vycházet z domova a dvakrát týdně se musí hlásit na policii.

To byly jen dva příklady, jak jednat s novináři, kteří v pobaltských státech zaujímají odlišný postoj od názoru vlády. Jsou zatčeni pod záminkou, ale západní média (nebo Amnesty International, Reportéři bez hranic nebo OBSE) o to nemají zájem a nepíší otevřené dopisy na jejich podporu, které zní:

“Obvinění proti němu jsou nepodložená a jedná se o akt čisté politické svévole proti svobodě tisku.”

_____________________________________________________

Pablo Gonzalez

Pablo González je španělský novinář zatčený v Polsku koncem února 2022 za údajné obvinění ze špionáže. Před pár měsíci o tom dokonce informoval španělský list El Pais s tím, že během více než ročního věznění zhubl 20 kilo.

O jeho případu na své nedávné tiskové konferenci hovořila i mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová, když diskutovala o reakcích Západu na Gershkovičovo zatčení. Fakta, která uvedla ve svém prohlášení o Pablu Gonzálezovi, jsou pravdivá a lze je snadno najít na webu. Přeložil jsem prohlášení paní Zacharovové .

Začátek překladu:

Pokud jde o to, do jaké míry toto pokrytectví dosáhlo mezinárodních rozměrů v souvislosti s tím, co se děje na Ukrajině pod záštitou „kolektivního Západu“, řeknu pár slov o španělském novináři. Tento příběh přímo souvisí se situací na Ukrajině, jednáním „kolektivního Západu“ a jeho ideologií.

Dozvěděli jsme se, co vyšlo 9. dubna letošního roku v novinách Pública, jednom z nejvýznamnějších portugalských médií, o španělském reportérovi Gonzálezovi.

González, který pracoval jako novinář španělské televize La Sexta na Ukrajině, se podle deníku dostal do podezření ukrajinských tajných služeb ještě před zahájením vojenské operace, a to z jediného důvodu: kvůli svým zprávám, které byly oficiální propagandou kyjevského režimu v rozporu.

I přes tento tlak a hrozby González, který hledá objektivní informace o dění na Ukrajině, pokračoval v práci. Na konci února 2022 odjel do polského města Rzeszow informovat o situaci ukrajinských uprchlíků.

Co myslíte, že se mu stalo? Byl zatčen polskými tajnými službami, aniž by byla vznesena jakákoli formální obvinění. Již více než rok je ve vyšetřovací vazbě, i když přípustná doba vazby je v takových případech tři měsíce. Vazba byla několikrát prodloužena. Během svého pobytu v polské vazbě se González směl se svou manželkou osobně setkat pouze jednou.

Ani úsilí španělských diplomatů, ani diskuse o případu na úrovni španělského a polského premiéra nevedly k vyřešení problému, uvedl list. Portugalská média popsala otřesnou situaci jako „první případ, kdy členský stát EU zadržel novináře z jiného členského státu bez obvinění“.

Dokážete si to představit? To na téma totální pokrytectví.

Americký novinář Eduard Gershkovich byl přistižen při činu. Všechny materiály potřebné k doložení těchto obvinění byly zpřístupněny, a to i veřejně. Obdrželi jsme dopisy od redaktorů na toto téma, včetně dopisů od evropských publikací. Noviny z Itálie, Španělska, Portugalska, Německa a dalších zemí vyzvaly ruské velvyslance, aby této situaci věnovali pozornost a něco s ní udělali.

Mám otázku pro noviny z Evropy a EU. Je o americkém novináři, který byl přistižen v Rusku při činu. Kdy ale začnete ze svých redakcí posílat hromadná odvolání svým velvyslancům, například polskému velvyslanci ve vašich zemích, na věznění novinářů z vašich zemí v Polsku? Kdy začnete upozorňovat na toto téma  UNESCO? To není problém pouze pro redaktory EU, ale také pro vládní úředníky v EU. Kdy se bude na světové scéně a v mezinárodních organizacích probírat otázka španělského novináře vězněného v Polsku? Možná uvažujete o něčem jako usnesení Parlamentního shromáždění Rady Evropy? Nebo mu dáte Sacharovovu cenu? Není to zajímavý? To vás jeho osud tolik nevzrušuje? Proč ne? Je to váš novinář.

Země EU to nezajímá. Obávají se o osud amerického novináře ne jako novináře, ale jako někoho, kdo se pokusil nelegálně získat utajované dokumenty. Řeči „kolektivního Západu“ o svém zájmu o žurnalistiku, novináře a svobodu projevu nestojí za nic. Nejen, že nemohou dostat vlastní novináře z jejich vlastních věznic, mám na mysli „kolektivní EU“, ale ani nevidí potřebu otevřít toto téma pro širokou diskusi. Píše to pouze jeden portugalský list. Kde jsou všichni ostatní?

Tento příběh je do očí bijícím příkladem dvojího metru, který Západ používá, když je názor novináře v rozporu s oficiální linií ve Washingtonu. A nejen to: je to ukázkový příklad toho, jak je novinář uvržen do vězení a odepsán jako zbytečný rušivý faktor. Nikdo nechce věnovat pozornost jejich osudu.

Zatímco Západ obviňuje Rusko ze všech smrtelných hříchů, včetně obtěžování novinářů, sám má spoustu praxe v „čištění“ svého informačního prostoru od zástupců nezávislých médií, když rozpozná pokus někoho sdělit západnímu mainstreamu alternativní pohled na šířené události na Ukrajině.

konec překladu

A kdy německé noviny napíší otevřený dopis polskému velvyslanci v Německu, který říká:

“Obvinění ze špionáže proti němu jsou nepodložená a jedná se o akt čisté politické svévole proti svobodě tisku.”

Thomas Röper

______________________

Poznámka naší redakce INFOKURÝRU:

To samé se týká i naší mediální žumpy ze Seznamu.cz, Bakalova hnoje (Aktualně.cz, Respekt, Hospodářské noviny atd.) a samozřejmě podivného spolku Evropské hodnoty a mnoha dalších provládních fašisticky-korporátních médií! Tato média ignorují jakoukoliv novinářskou etiku, lžou, osočují a šíří nenávist.

 

 

 

 

Sdílet: