28. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Saúdská Arábie: Být neutrální již není neutrální

„Nevěříme v polarizaci ani ve výběr mezi jedním partnerem a druhým,“ řekl saúdskoarabský ministr zahraničí princ Faisal bin Farhan Al Saud a znovu potvrdil právo království jednat „na základě svých vlastních zájmů“ a vytvářet „strategická partnerství s „mnoha zeměmi“.

Ale ve světě, ve kterém Bidenova administrativa zavedla bipolární schéma dobrého/špatného bloku, silná, nezávislá prohlášení o neutralitě již nejsou neutrální. Staví se na jednu stranu: ne mezi USA na jedné a Ruskem a Čínou na straně druhé, ale mezi loajálním americkým unipolárním světonázorem a nezávazným multipolárním světonázorem Ruska a Číny. Saúdská Arábie si nevybrala Rusko nebo Čínu před USA, ale spíše rusko-čínský světonázor před světonázorem USA.

Saúdská Arábie se odmítla připojit k režimu sankcí proti Rusku. Ale udělalo to víc, než že zůstalo mimo téma. Prosazovala své národní zájmy a více než zdvojnásobila dovoz ruské ropy. Když Biden osobně přiletěl do Saúdské Arábie požádat království o pomoc při kompenzaci rostoucích globálních cen způsobených sankcemi vůči Rusku a zvýšení účinnosti těchto sankcí zvýšením produkce ropy, Saúdská Arábie ho odmítla. OPEC+ oznámil, že sníží produkci ropy o 2 miliony barelů denně, což odpovídá nečekaně masivnímu 2% snížení denní globální nabídky.

Tento krok rozlítil USA, protože OPEC+ je organizací zemí produkujících ropu z OPEC a mimo OPEC v čele se Saúdskou Arábií a Ruskem. Bílý dům považoval rozhodnutí za koordinované s Ruskem a za důkaz, že Saúdská Arábie je na straně Ruska. Tisková tajemnice Bílého domu Karine Jean-Pierre řekla: “Je jasné, že OPEC+ se dnešním oznámením staví na stranu Ruska.”

Společný ministerský monitorovací výbor OPEC na svém posledním zasedání 3. dubna zjistil, že členské země nejen splnily své závazky, ale také že se zavázaly k dobrovolným úpravám produkce navíc k těmto závazkům. Oznámení o dalších škrtech následovalo po schůzce mezi ruským vicepremiérem Alexandrem Novakem a saúdskoarabským ministrem energetiky princem Abdulazizem bin Salmánem 16. března, kde jednali o globálních ropných trzích a „závazku jejich zemí vůči těm, které loni v říjnu zasáhl OPEC+.“ Rozhodnutí o snížit produkci o 2 miliony barelů denně do konce roku 2023, zdůraznil.

Neutralita Saúdské Arábie bude dále integrována do multipolárního světa po přijetí do Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO) v září 2021. SCO je po OSN druhou největší mezinárodní organizací na světě a zahrnuje Rusko, Čínu a Indii. Jejich hlavním cílem je přeměnit unipolární svět pod vedením USA na svět multipolární. Tento proces učinil krok vpřed 29. března, kdy se saúdský kabinet rozhodl připojit se k SCO jako partner pro dialog. Saúdská Arábie se zavázala k členství v multipolárním světě. Saúdská Arábie také usiluje o členství v BRICS, další velké rusko-čínské organizaci, která má vyvážit hegemonii USA a vytvořit nový multipolární svět.

Írán také aspiruje na členství v BRICS a na svém summitu v září 2022 SCO podepsalo prohlášení o závazku plného členství Íránu. O plném členství má být definitivně rozhodnuto na schůzi v dubnu tohoto roku.

Členství ve SCO není jediným způsobem, jak oba regionální super-soupeři prohlubují vztahy a spolupracují s Čínou způsobem, který je v rozporu s plány USA. 10. března Čína překvapila USA zprostředkováním dohody mezi Saúdskou Arábií a Íránem, která maří plány USA pro tento region. Oba rivalové se dohodli „obnovit diplomatické vztahy mezi nimi a znovu otevřít své ambasády a mise do dvou měsíců“.

O necelý měsíc později se ministři zahraničí Saúdské Arábie a Íránu setkali v Pekingu a podepsali dohodu o znovuotevření svých ambasád a konzulátů ve vzájemných zemích. Oznámili to, když stáli vedle čínského ministra zahraničí. USA nebylo nikde vidět.

Íránský prezident Ebrahim Raisi nedávno přijal pozvání krále Salmána bin Abdulazize Al Sauda k návštěvě Saúdské Arábie a čínský prezident Si Ťin-pching plánuje setkání monarchů Rady pro spolupráci v Zálivu a íránských politiků v Pekingu koncem tohoto roku.

Saúdská Arábie spolupracuje s Čínou na zlepšení vztahů s Íránem, což je v rozporu s plány USA pro tento region. Klíčovým rysem zahraniční politiky USA v regionu je vytvoření a udržení koalice proti Íránu. V centru této koalice je Saúdská Arábie, která je pevně v americkém protiíránském táboře. Vstup Saúdské Arábie do tábora vedeného Čínou spojeného s Íránem tyto plány maří.

A není to jen Čína, kdo zprostředkovává dohody mezi Saúdskou Arábií a jejími rivaly, které maří cíle zahraniční politiky USA. Zatímco Čína zprostředkovala diplomatické znovusjednocení mezi Saúdskou Arábií a Íránem, Rusko zprostředkovalo diplomatické sjednocení mezi Saúdskou Arábií a Sýrií. Stejně jako chtěly USA izolovat Írán, tak chtěly izolovat Sýrii.

Sýrie už ale není izolovaná. 23. března se Saúdská Arábie a Sýrie dohodly na znovuotevření svých ambasád. A znovusjednocení je regionální, nejen bilaterální. Saúdská Arábie je údajně připravena oficiálně pozvat syrského prezidenta Bašára Asada na summit Ligy arabských států v Rijádu letos v květnu. Pozvánka, první Sýrie od roku 2011, by „formálně ukončila regionální izolaci Sýrie“. Dne 1. dubna uskutečnil syrský ministr zahraničí svou první oficiální návštěvu Káhiry po 12 letech, aby zahájil proces opětovného připojení Sýrie k Arabské lize. A 12. dubna přijel do Saúdské Arábie syrský ministr zahraničí Faisal Mekdad na jednání se saúdským ministrem zahraničí princem Faisalem bin Farhanem.

Snahy o ukončení izolace Sýrie a obnovení diplomatických vztahů mezi Saúdskou Arábií a Sýrií vede Rusko. Stejně jako v případě Íránu i Saúdská Arábie spolupracuje s mocností přes Atlantik způsobem, který je v rozporu s plány USA. Ředitel CIA William Burns nečekaně navštívil Saúdskou Arábii, aby vyjádřil svou frustraci ze sblížení Saúdské Arábie s Íránem a Sýrií saúdskému korunnímu princi Mohammedu bin Salmánovi.

Saúdská Arábie nepřerušuje svazky s USA, ani se nestýká s Čínou nebo Ruskem. Ve svém trvání na neutralitě a právu jednat ve vlastním národním zájmu se však staví spíše na stranu multipolárního světového názoru Číny a Ruska než na unipolární světonázor Spojených států. Saúdská Arábie vyhlášením své neutrality již není neutrální ve střetu světonázorů.

Ted Snider

 

 

 

Sdílet: