28. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Desítky rozdrcených k smrti na charitativní akci

K tlačenici v jemenské metropoli došlo během muslimského svátku ramadánu

Nejméně 78 lidí zemřelo ve středu při tlačenici na charitativní akci v jemenské metropoli Saná. Země byla zpustošena více než osmiletou válkou mezi sunnitskými a Íránem podporovanými šíitskými silami Houthi v konfliktu, který OSN uznala za jednu z největších světových humanitárních krizí.

Místní podnikatelé údajně rozdávali dárky ve škole u příležitosti muslimského svatého měsíce ramadánu, když tlačenice začala, podle ministerstva vnitra kontrolovaného Houthi, které z tragédie obvinilo Saúdskou Arábii. Dále obvinila Rijád ze spuštění vážné humanitární krize uvalením blokády na válkou zničenou zemi.

Podle agentury AFP s odvoláním na bezpečnostního úředníka Houthi utrpělo při incidentu zranění více než 300 lidí. Jemenský televizní kanál Al Masirah uvedl, že 13 lidí je v kritickém stavu.

Očití svědci médiím řekli, že milicionáři Houthi se pokusili ovládnout dav, a to i střelbou do vzduchu, ačkoli se jejich úsilí ukázalo jako neúčinné.

Šíitské hnutí, které ovládá velké části Jemenu, obvinilo organizátory akcí z „ náhodného rozdělování “ prostředků bez řádné koordinace s úřady.

Podle ministerstva vnitra byli zatčeni dva podnikatelé a zahájeno vyšetřování. Úředníci také oznámili, že zaplatí odškodné pozůstalým rodinám a zraněným v tlačenici.

V komentáři k širšímu kontextu incidentu Mohamed Ali al-Houthi, šéf Nejvyššího revolučního výboru Houthi, v sérii tweetů napsal, že „země americko-britsko-saúdsko-emirátské agrese a jejich spojenci “ jsou zodpovědní za tragédii a za „ hořkou realitu, ve které jemenský lid žije kvůli agresi a blokádě. 

Vyzval také ke zrušení blokády země.

Podle OSN více než 24 milionů lidí v Jemenu – 80 % populace – potřebuje humanitární pomoc a ochranu. Odhaduje se, že od roku 2015 zemřelo v přímém nebo nepřímém důsledku války v Jemenu téměř 400 000 lidí, přičemž více než polovina je obětí hladu a nedostatečné zdravotní péče.

 

Sdílet: