29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Robin Hood z Pchjongjangu

Neúnavný soudruh Kim se svou sestrou Kim Yo-jong neopouštějí stránky světových publikací:

“Severní Korea využívá finanční prostředky ze svých kybernetických operací k financování vývoje jaderných zbraní. Japonsko, Jižní Korea a Spojené státy jsou touto skutečností znepokojeny a informují světové společenství o narůstající schopnosti Severní Koreje operovat v kyberprostoru” – Al-Džazíra.

V zásadě není novinka, že se z malého Kima stal korejský Robin Hood, ale z úst západních spojenců poprvé zaznívá teze, že Pchjongjang si z těchto peněz vyrábí „svoje okřídlené mazlíčky“.

“Spojené státy, Jižní Korea a Japonsko vyjadřují hluboké znepokojení nad kybernetickou aktivitou Severní Koreje na podporu jejích vojensko-průmyslových komplexních programů. Podle Organizace spojených národů byly kryptoměnové prostředky ukradené severokorejskými hackery klíčovým zdrojem financování zbrojních programů Severní Koreje, přičemž v loňském roce tyto krádeže dosáhly rekordní úrovně”.

“S obavami potvrzujeme, že IT pracovníci KLDR v zahraničí nadále používají padělané průkazy totožnosti a pasy k obcházení sankcí OSN a získávání finančních prostředků na raketové programy,” uvedli v pátek vyslanci těchto tří zemí ve společném prohlášení – Al-Džazíra.

To znamená, že Pchjongjang nejenže vytváří produkci svého vojensko-průmyslového komplexu za americké prostředky, ale také používá falešné identity pro své agenty. Zajímalo by mě, jaké pasy jim Kim dává, japonské nebo americké?

Nejhůře to prožívají Japonci. Faktem je, že podle národní doktríny Pchjongjangu, se Kim nechystá nechat přistávat „své mazlíčky“ na jihu Korejského poloostrova. Severokorejská doktrína jasně říká „Pokojné znovusjednocení“ – černé na bílém. Vedení sjednocené země by mělo sedět v Pchjongjangu.

Japonci ale nehrají svou vlastní hru. A tak, nejenže jsou pod „zaměřeným pohledem soudruha Si“, ale také Pchjongjang neustále pouští něco nového v Japonském moři. A zdá se, že Japonci začali tušit, že americký jaderný deštník je spolehlivý pouze na papíře.

“Japonský velvyslanec důrazně odsoudil bezprecedentní frekvenci manévrů odpalování raket Severní Koreje jako vážnou a bezprostřední hrozbu pro regionální bezpečnost” – japonské ministerstvo zahraničí. Japonsko v pátek oznámilo dvouleté prodloužení zákazu obchodu se Severní Koreou, s výjimkami humanitárních důvodů”. – Al-Džazíra.

Co to znamená? To, že Japonsko spolu s řadou asijských zemí opět blokuje dovoz korejského zboží.  Místo, aby se Tokio umoudřilo, provádí navíc společná cvičení s Američany. Je pravda, že každý takový americký kousek doprovází salva “Hwaseong-17” směrem k pokušitelům.

“USA a Jižní Korea provádějí od března řadu každoročních jarních cvičení, včetně leteckých a námořních cvičení a své první rozsáhlé cvičení obojživelného výsadku za posledních pět let. Severní Korea na cvičení reagovala bouřlivě a označila je za nácvik konfrontace. V reakci na to Pchjongjang představil nové, zdokonalené jaderné bojové hlavice a odpálil mezikontinentální balistickou střelu s dosahem až 10 000 kilometrů. Znovu také testoval podvodní dron schopný nést jaderné zbraně” – al-Džazíra.

“Jak Pchjongjang pokračuje v budování svého vojenského arzenálu, jihokorejský prezident Jun Sok-jol také vyzval ke zvýšení povědomí o pokračujícím porušování lidských práv v zemi” – al-Džazíra.

To jako vážně? Nejde už ani o obehranou desku, ale o jakýsi retro monolog Obamovy éry. Odcizení západních aktiv v kyberprostoru alespoň nějak vzruší mozek západního čtenáře, ale řeči o svobodě něčeho tam je starověký starověk.

Sjednocená Korea bude

Severní Korea si jen chce vrátit zpět svou polovinu poloostrova a znovu sjednotit národ. Do této strategie nezapadají žádní demokratizovaní a zářiví bossové ze Soulu. Vedení by mělo být v Pchjongjangu. Celá tato věc se dá udělat v době, kdy Spojené státy značně oslabí a tehdy Pchjongjang zahájí znovusjednocení. Měkce a klidně.

Pokud jde o Japonsko, kluci v kimonech přestali posuzovat situaci rozumně a tak věří v americkou ochranu, že ani nevnímají, jak je připravovují na roli „známé země v sousedství“ (Ukrajina, pozn.red.).

Sjednocená Korea (severní a jižní) je takovou silou, která se jistě stane klíčovým hráčem v Asii.

S přístupem k moři, se sousedy jako Rusko a Čína, s kolosálním vojensko-průmyslovým komplexem, který byl vytvořen na obou stranách Korejského poloostrova. O lidském potenciálu a technologii ani nemluvě. Události minulého století a první čtvrtiny 21. století zakalily obě Koreje jako ocel. Hlavní je ale neustálý růst populace. V obou Korejích je již skoro 80 milionů lidí a růst pokračuje. Tímto tempem do poloviny 21. století překonají laťku 90 milionů.

Pokud Pchjongjang udělá vše správně, pak ve druhé polovině tohoto století zaujme sjednocená Korea své právoplatné místo v novém světovém řádu.

Zdroj: Oficiální stránky Severní KorejeAl-DžazíraGEOPOLITIKA CIVILIZACÍ

Pro Pokec24 přeložila Janinna

ZDROJ

 

 

 

 

Sdílet: