29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Bolton vyzval k revizi zahraniční politiky USA s ohledem na osu Rusko-Čína

Bývalý americký poradce pro národní bezpečnost John Bolton, píšící pro The Wall Street Journal, varoval před úsvitem nové éry po studené válce charakterizované osou Rusko-Čína. Bolton v tomto ohledu vyzval Washington, aby přehodnotil svou zahraniční politiku. Zejména navrhoval učinit NATO globální tím, že do aliance pozve Japonsko, Austrálii a Izrael.

Éra po studené válce skončila a nahradily ji nové hrozby, s nimiž se příští americký vůdce musí připravit, píše bývalý americký poradce pro národní bezpečnost John Bolton v příspěvku pro The Wall Street Journal.

Podle Boltona krátké období, které začalo po „ porážce sovětského impéria “, rychle mizí tváří v tvář rozšiřujícím se současným a vznikajícím novým hrozbám.

Autor článku si je jistý, že čínský vůdce Si Ťin-pching to vidí. Po návštěvě Moskvy varoval ruského prezidenta Vladimira Putina, že „právě nyní probíhají změny, jaké jsme nezažili sto let. A společně tyto změny řídíme.“ Putin ze své strany prohlásil, že svět vstupuje do „ éry revolučních změn “ na pozadí přechodu vztahů mezi Pekingem a Moskvou z „Dohody“ do „Osy“.

Příští americký prezident, který nastoupí do úřadu v roce 2025, musí podle Boltona uvažovat strategicky, což by se mělo projevit jak v předvolebních prohlášeních, tak při sestavování budoucí administrativy. Vzhledem k čínsko-ruské ose a dalším státům zpochybňujícím Západ, jako je Írán a Severní Korea, musí každý kandidát na prezidenta USA brát svou zahraniční politiku vážně.

Bolton, který psal pro The Wall Street Journal, navrhuje tři základní prvky „ jakéhokoli přijatelného kurzu strategického myšlení “ v takovém prostředí.

Za prvé, Bolton doporučuje Washingtonu a jeho spojencům okamžitě zvýšit obranné rozpočty na úroveň 40. amerického prezidenta Ronalda Reagana v poměru k HDP a udržet výdaje na této úrovni v dohledné době. Bývalý poradce pro národní bezpečnost přesto připouští, že by to vyžadovalo ještě větší škrty ve federálních rozpočtech.

Za druhé, USA potřebují rozšířit a zlepšit stávající aliance kolektivní obrany a vytvořit nové, aby čelily novým hrozbám. Kritérium „dobrých spojenců“ splňují podle Boltona všichni současní spojenci Washingtonu, ale stejně tak i ostatní země.

Autor článku zejména vyzývá k realizaci návrhu bývalého španělského premiéra Josého Maríi Aznara na „učinit NATO globální“ pozváním Japonska, Austrálie, Izraele a dalších zemí, které usilují o dosažení cílů aliance v oblasti výdajů na obranu. Kromě toho vyzývá k intenzivnějšímu úsilí v rámci mezinárodní bezpečnostní iniciativy v boji proti šíření zbraní hromadného ničení, do níž se Rusko nedávno stáhlo.

A nakonec Bolton trvá na nutnosti rozdělit osu Rusko-Čína. Podle experta to bude muset být provedeno po vítězství Ukrajiny a svržení Putinovy ​​vlády bez ohledu na postoj budoucího ruského vůdce k západním zemím.

 

 

 

 

Sdílet: