4. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

USA vyhrožují Evropě uvalením sankcí na Rusko – buď jste s námi, nebo proti nám

Dva úředníci ministerstva financí se chystají navštívit evropské spojence, aby požadovali ukončení obchodu s Ruskem…

Bílý dům plánuje vyslat jasný vzkaz svým evropským partnerům v ekonomické válce proti Rusku: „Jste buď s námi, nebo proti nám.“ 

Úředníci ministerstva financí Liz Rosenberg a Brian Nelson se setkají s šéfy finančních institucí ve Švýcarsku, Itálii a Německu. Agentura AP uvádí, že úředníci budou mít jednoduchou zprávu: „1. Pokračujte v poskytování materiální podpory Moskvě nebo 2. Pokračujte v obchodování se zeměmi, které představují 50 procent světové ekonomiky“.

Rosenberg a Nelson poskytnou svým evropským protějškům informace o podezřelých osobách, které se vyhýbají sankcím. Pokud tyto země nezakročí proti těm, kteří nadále obchodují s Ruskem, Washington hrozí „sankcemi“. Není jasné, do jaké míry je administrativa Joea Bidena ochotna potrestat spojence NATO za porušení sankcí.

Tato politika odráží doktrínu prezidenta George W. Bushe, že země se musí buď aktivně angažovat s Washingtonem v jeho válkách na Blízkém východě, nebo být klasifikovány jako „terorističtí spojenci“.

Není jasné, jak bude Evropa reagovat na hrozby administrativy Joea Bidena. Někteří členové EU volali po plánu na zrušení sankcí proti běloruskému průmyslu hnojiv.

Přísnější provádění sankcí by navíc mohlo ohrozit dohodu o vývozu obilí z Černého moře. Dohoda zprostředkovaná Tureckem a OSN umožní ukrajinským těžce zaminovaným černomořským přístavům vyvážet zemědělské produkty. Moskva opakovaně souhlasila s prodloužením dohody, ale hrozí, že odstoupí, protože západní sankce brání Rusku těžit z výhod dohody.

Poté, co Rusko loni napadlo Ukrajinu, Bílý dům uvalil řadu sankcí, které považoval za ekonomickou jadernou zbraň. Pokusy o izolaci moskevské ekonomiky však z velké části selhaly. Zatímco ruský rubl v posledních dnech klesl, Moskva přestála válečné sankce z velké části rozšířením obchodu s Asií.

Washington pouze přesvědčil své spojence v NATO a další blízké partnery, aby přijali sankce. Mezitím Čína přidala další země do své Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO) a Saúdská Arábie a Turecko jsou dva z posledních potenciálních členů.

Když se íránský prezident Ebrahim Raisi stal členem SCO, poznamenal, že čím více USA uvalí na země sankce, tím více tyto země mohou spolupracovat jako obchodní partneři: „Vztahy mezi zeměmi sankcionovanými USA, jako je Írán, Rusko nebo jiné země, může překonat mnoho problémů  a učinit je silnějšími,“ uvedl. „Američané si myslí, že každá země, na kterou uvalí sankce, bude odstavena, ale to jen jejich mylná představa.”

 

 

 

 

 

Sdílet: