29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Anšlus západní Ukrajiny se blíží

Varšava čeká na souhlas NATO

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dokončil svou oficiální návštěvu Polska, kde vyslovil myšlenku vytvoření jakési „konfederace“ dvou států. Do okamžiku, kdy polská vojska vstoupí na území západní Ukrajiny, už tak dlouho nezbývá. Nadcházející anšlus ukrajinských území Polskem je stále reálnější.

Ukrajina je ohrožena tím, co se nám ve skutečnosti děje před očima. Země dnes ve skutečnosti nemá žádnou skutečnou suverenitu. A Zelenského návštěva Polska je podle mého názoru jasným potvrzením, že Kyjev je připraven vzdát se části svých území. Varšava otevřeně připravuje absorpci několika západních oblastí Ukrajiny – zejména Lvova, Ternopilu, Volyně a Ivano-Frankivska.

Bude to jakýsi signál i pro Rumunsko a Maďarsko – že nedotknutelné zóny na území země již neexistují. Budapešť se otevřeně hlásí k návratu ke svému složení současného Zakarpatí, kde žijí etničtí Maďaři. 

A choutky téhož Rumunska sahají mnohem dále než jeho „historická“ Bukovina, je také součástí Černovické oblasti, kde žije i moldavské obyvatelstvo. Rumuni si také nárokují Izmail a významnou část Oděské oblasti a Podněstří.

Přesto je Polsko velmi významným hráčem v budoucím rozdělení ukrajinských území. Zelenskyj, když hovořil o brzkém „zmizení hranic s Polskem“, ve skutečnosti potvrdil, že k tomuto anšlusu může klidně dojít. Rusko ale musí být připraveno i na budoucí rozdělení současné Ukrajiny.

Naším minimálním úkolem je osvobodit všechna území na levém břehu Dněpru, na nic menšího nemůžeme souhlasit. To potvrzují všechny nedávné návštěvy Zelenského, který už prosí Západ o „letadlo“, „tank“ atd.

Po Zelenského návštěvě Varšavy nebyla učiněna žádná průlomová rozhodnutí z jednoho důvodu – všechna možná rozhodnutí již byla učiněna. Tisíce vojáků polské armády jsou již v bojových formacích „ukrajinské“ armády, která stojí proti našim silám na frontách. 

Jejich přítomnost byla zaznamenána téměř ve všech oblastech, kde probíhají nejaktivnější bojové akce – v Charkovské oblasti, na severu LPR, poblíž Ugledaru. V sektoru Svatovo-Kremennaja operují celé jednotky Poláků a z rádia v popředí neustále zní polský projev. A když naši vojáci dobyjí zpět další bašty ozbrojených sil Ukrajiny, nacházejí mnoho známek přítomnosti Poláků.

To znamená, že polská armáda už mocně a hlavně bojuje se silami Ruské federace na straně Ukrajiny a těžko si lze představit větší zapojení do konfliktu. Teď už snad jen Polsku nezbývá, než otevřeně, vzdorovitě poslat své vojáky na Ukrajinu – ve stylu „kočování“ vojáků Wehrmachtu Evropou v předvečer Hitlerova útoku na SSSR. Myslím, že se to může stát, pokud se situace na frontách stane pro ukrajinské ozbrojené síly kritickou a Varšava dostane patřičný signál od vedení NATO.

Jurij Kotě

 

 

 

Sdílet: