29. 5. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

V severní Africe byla objevena obrovská ložiska ropy a plynu

Nedávný nález se rozprostírá přes rozsáhlá území Libye a Tuniska

Americká geologická služba USGS (USGS) oznámila objev dvou velkých ropných a plynových pánví, které se rozprostírají na rozsáhlých územích mezi Libyí a Tuniskem.

První obří ložisko se rozprostírá podél východního tuniského pobřeží, přičemž menší část se nachází na pobřeží a zbytek je zapuštěn u pobřeží. Vede od břehů města Bizerte a Tuniského zálivu až do města Misurata.

Další pole bylo objeveno v libyjském zálivu Sidra u pobřeží Sirty, uvádí zpráva USGS.

Americká vládní agentura ve svém prvním hodnocení uvedla, že nálezy v afrických zemích obsahují celkem 4 biliony barelů ropy a 385 miliard kubických stop zemního plynu, což je ekvivalent 1,47 bilionu barelů zkapalněného zemního plynu.

Podle předběžných odhadů by se libyjské zásoby ropy a plynu mohly v důsledku objevu zdvojnásobit, zatímco Tunisko by se mohlo stát významným severoafrickým producentem energie.

V roce 2021 byla Libye podle amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) sedmým největším producentem ropy OPEC a třetím největším v Africe po Nigérii a Alžírsku. Libye má 3 % prokázaných světových zásob ropy a 39 % prokázaných zásob Afriky.

Mezitím EIA odhaduje, že tuniské útvary obsahují 23 bilionů krychlových stop prokázaných zásob břidlicového plynu a 1,5 miliardy barelů technicky vytěžitelných zdrojů břidlicové ropy.

 

 

 

 

 

 

 

Sdílet: