29. 5. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Severní Korea odhalila zbraň „radioaktivní tsunami“

Pchjongjang tvrdil, že systém je schopen „zničit skupiny nepřátelských lodí“ bez detekce

Severní Korea otestovala novou „podvodní jadernou strategickou zbraň“  a tvrdí, že platforma může způsobit „radioaktivní tsunami“.  Pchjongjang tvrdil, že byl nucen posílit své  „válečné odstrašení“ uprostřed přívalu vojenských cvičení ve Washingtonu a Soulu. 

Od úterý do čtvrtka tento týden provedla severokorejská armáda sérii testů a dohlížel na ně nejvyšší vůdce Kim Čong-un, uvedla státní Korejská ústřední tisková agentura (KCNA ) . Zkoušky měly potvrdit „smrtící údernou schopnost“ nové „tajné zbraně“, která byla nazvána „Tsunami“.

“Posláním podvodní jaderné strategické zbraně je tajně se ponořit do operační oblasti… a zničit skupiny nepřátelských lodí a hlavní operační přístavy generováním supersilné radioaktivní tsunami prostřednictvím podvodních výbuchů,” uvedl výstup a dodal: ” Toto jaderné bezpilotní podvodní útočné plavidlo lze uvést do provozu odtažením na jakékoli pobřeží, přístav nebo hladinové plavidlo.”

S vývojem, který začal v roce 2021, systém údajně prošel za poslední dva roky asi 50 koly zákulisních testů a byl vytvořen, aby „zkontroloval vojenskou a technologickou převahu armády imperialistických agresorů,“ dodala KCNA s odkazem na Spojené státy.

Pchjongjang uvedl, že čelí „nebezpečné“ bezpečnostní situaci kvůli téměř neustálému proudu vojenských cvičení vedených USA s Jižní Koreou, která KLDR opakovaně odsuzovala jako zkoušky na invazi. Dodal, že kvůli nepřátelskému postoji Washingtonu je pro nás „nezbytné upřednostnit kvantitativní posílení jaderných sil“, přičemž zdůrazňuje potřebu „silnějšího válečného odstrašení“.

Severní Korea v posledních měsících provedla řadu testů zbraní – včetně několika odpálení mezikontinentálních balistických střel (ICBM) – jako ukázku pro USA a jejich regionální spojence. Zatímco američtí představitelé odsoudili takové testy jako provokativní a poškozující stabilitu v asijsko-pacifické oblasti, KLDR trvala na svém právu rozvíjet své vojenské schopnosti a tvrdí, že její jaderný arzenál slouží pouze k obranným účelům.

Navzdory zlověstným varováním z Washingtonu ohledně zbraní KLDR však mluvčí Rady národní bezpečnosti John Kirby ve středu novinářům řekl , že „neexistuje žádný náznak“ , že „skutečný úder Severní Koreje bezprostředně hrozí“, což naznačuje, že Pchjongjang nepředstavuje pro USA žádnou bezprostřední hrozbu. nebo její partneři.

Fotografie: Při zkoušce zbraní, kterou provedla severokorejská armáda, byla 23. března 2023 vidět podvodní exploze. ©  Korean Central News Agency

 

 

 

 

 

Sdílet: