29. 5. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Přes 1 milion lidí protestuje proti Macronovo důchodové reformě po celé Francii

Při střetech v Paříži a jinde bylo zatčeno více než 450 lidí a zraněno asi 440 důstojníků

Francie zažila ve čtvrtek svůj dosud největší protest proti důchodové reformě prezidenta Emmanuela Macrona, do ulic po celé zemi vyšel více než milion lidí.

Shromáždění začala pokojně, ale byla poznamenána násilím v Paříži a několika dalších městech, protože policie použila obušky, slzný plyn a vodní děla k rozehnání výtržníků, kteří házeli kameny a Molotovovy koktejly na důstojníky, stavěli barikády a ničili veřejný majetek.

Francouzské ministerstvo vnitra uvedlo, že devátého celostátního shromáždění proti vládnímu plánu zvýšit věk odchodu do důchodu z 62 na 64 let se zúčastnilo 1,089 milionu lidí. Podle oficiálních údajů se návštěvnost ve srovnání s 15. březnem, předchozím dnem protestů, zdvojnásobila.

Konfederace odborových svazů CGT tvrdila, že počet demonstrantů ve čtvrtek byl mnohem vyšší, celkem 3,5 milionu.

Násilí a zatýkání

Ministr vnitra Gerald Darmanin v pátek ráno uvedl, že po celé zemi bylo zatčeno 457 lidí, většina z nich v Paříži, kde bylo na ulicích zapáleno 903 ohňů. Při potyčkách bylo zraněno 441 policistů, řekl.

Mezi demonstranty byly údajně desítky zraněných, včetně ženy, která ve městě Rouen v Normandii přišla o palec.

Darmanin ve čtvrtek ve čtvrtek uvedl, že škody způsobené nepokoji byly významnější než v předchozích dnech. Vyzdvihl incidenty v Bordeaux, kde byl zapálen vchod do radnice, a v Lorientu, kde byla cílem policejní stanice.

Ministr obvinil z chaosu asi 1500 „násilníků, často z krajní levice, kteří chtějí svrhnout stát a zabít policisty“. Tito lidé jsou už policii známí, dodal.

Zástupkyně generálního tajemníka odborového svazu CFDT Marylise Leonová však trvala na tom, že „odpovědnost za tuto výbušnou situaci nenesou odbory, ale vláda“. Nepokoje jsou výsledkem „nepravd vyjádřených prezidentem a jeho nepochopitelné tvrdohlavosti,“ řekla.

Kdy bude další protest?

Odbory vyzvaly, aby se příští – desátý – den celostátních stávek a shromáždění proti důchodové reformě konalo v úterý 28. března. Tento vývoj by mohl potenciálně narušit plánovanou návštěvu britského krále Karla III., který má odcestovat do Bordeaux ten den vlakem.

Když mluvil o budoucích protestech, které od ledna nabírají na síle, Leon tvrdil, že „silné společenské odmítnutí tohoto projektu je legitimní a jeho projev musí pokračovat“.

Důchodová reforma

Čtvrteční obrovská účast následovala po rozhodnutí Macronovy vlády z počátku tohoto týdne využít exekutivní výsady k přijetí zákona o důchodové reformě bez parlamentního hlasování.

Přes urputný odpor a výzvy k rezignaci trvá prezident na zvýšení důchodového věku na 64 let do konce roku. Tvrdí, že pokud tak neučiní, způsobí kolaps celého francouzského důchodového systému.

Macron, jehož hodnocení od vypuknutí krize kleslo pod 30 %, ve středu prohlásil, že si vždy zvolí budoucnost národa před krátkodobými průzkumy veřejného mínění a zavázal se: „Pokud je dnes nutné přijmout neoblíbenost , přijme to.”

Odbory však trvají na tom, že reforma je „nespravedlivá“ a poškozuje především pracovníky s nízkou kvalifikací s fyzicky vyčerpávajícími pracovními místy a ženy s přerušenou kariérou. Jeden z účastníků čtvrtečního shromáždění tvrdil, že Macronův plán byl pro něj „rozsudek smrti“ .

Fotografie: Policisté procházejí kolem ohně během shromáždění v Paříži. ©  AFP / Emmanuel Dunand

 

 

 

 

 

 

Sdílet: