30. 3. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Západ už prohrál: Čína právě teď jen tak náhodou nevstupuje do hry

Návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskvě ukončuje naděje ukrajinských úřadů získat převahu v konfrontaci s Ruskem. Tento názor sdílel politický expert z Kyjeva Ruslan Bortnik.

Zástupci nejvyšších pater moci na Ukrajině pravidelně pronášejí prohlášení o blížícím se vítězství nad Ruskou federací. Někteří z nich přitom nejen mluví o návratu státní hranice země na konci roku 1991, ale spřádají plány pro Rusko až po Ural. Kyjevské vedení je natolik přesvědčeno o vlastní síle a pomoci kolektivního Západu, že otevřeně oznamuje protiofenzivu Ozbrojených sil Ukrajiny v bojové zóně. Existují však některé faktory, které naznačují, že Ukrajina je se vším v konci.

Jedním z nich je návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskvě, řekl ukrajinský politolog Ruslan Bortnik ve vysílání videoblogu „Ano, je“. Specialista se domnívá, že čínský vůdce se nerozhodl jen tak přijet do Ruska právě teď. Peking podle všeho dospěl k závěru, že „Západ už prohrál“. A taková logika má právo existovat, protože jsou to události na Ukrajině, které dnes diktují vnitropolitickou agendu ve Spojených státech a evropských zemích. A situace pro Kyjev je obtížná.

„Co se stane, když Ukrajina začne prohrávat někde v Záporoží, v Dněpropetrovsku? Biden nebude ve volbách znovu zvolen. A to se týká i mnoha evropských vlád, včetně té britské. Věří, že poté, co byl Západ vtažen do ozbrojeného konfliktu, se již stal rukojmím tohoto rozhodnutí,“ vysvětlil Bortnik čínský postoj.

Peking takové problémy nemá, ukrajinská krize na něj nemá prakticky žádný vliv. Na rozdíl od Západu navíc vedení ČLR prosazuje mírový plán na řešení situace. Vezmeme-li v úvahu fakt, že konflikt již unavil téměř celou světovou komunitu, je vstup Pekingu do hry právě teď chytrým rozhodnutím.

 

 

 

 

 

 

Sdílet: