24. 3. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Veřejnost je vyzývána, aby se vyhýbala elektrickým kolům a koloběžkám, protože často explodují

Veřejnost byla vyzvána, aby se držela dál od všech elektrických kol, skútrů a koloběžek, protože neustále explodují av některých případech dokonce zabíjejí lidi.

Za posledních pár let elektrická „vozítka“ zabila více než tucet lidí a zranila nejméně 251 jen v New Yorku v důsledku požárů těchto nebezpečných zařízení, která jsou napájena lithium-iontovými bateriemi.

Stránka Foxnews.com uvádí:

„V roce 2022 byla podle Požárního sboru města New York elektrická kola, skútry a koloběžky čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí při požárech. A v roce 2023 došlo již k 15 požárům v souvislosti s lithium-iontovými bateriemi, přičemž jeden člověk zemřel a až 25 bylo zraněno.“

Proč vznikají tyto požáry?

Město New York má více takových požárů než kterékoli jiné místo na světě, protože je hustě osídleno a mnozí doručovatelé používají elektrická kola a koloběžky jako jednoduchý způsob dopravy po městě.

Tyto vozy je však často třeba nabíjet doma přes noc a mnohé z nich byly bohužel navrženy s levnými a nekvalitně vyrobenými bateriemi, které nakonec explodují a způsobí smrtelné požáry.

U lithium-iontových baterií jde o to, že požáry, které způsobují, se liší od běžných požárů, a proto zabíjejí tolik lidí.

Plameny se z nich šíří mnohem rychleji a během několika vteřin zasáhnou jakýkoli hořlavý předmět ve svém okolí. Baterie se nedají uhasit vodou ani pěnou, protože to může ještě více zrychlit chemickou reakci a zvýšit intenzitu požáru.

Hasiči musí používat hasicí přístroje výslovně určené k požárům lithiových baterií, které obsahují suchý prášek. Ten absorbuje teplo a udusí oheň.

Problémem těchto požárů je, že se při nich uvolňují i ​​toxické plyny, které představují další úroveň nebezpečí.

Co se dělá, aby se tomu zabránilo?

V New Yorku inicioval člen městské rady Robert Holden legislativu, která by zakázala elektrické koloběžky, skútry a kola do té doby, dokud nebudou zavedena další bezpečnostní opatření. Toto je však jen jedna z forem legislativy.

Mnoho politiků samosprávy v New Yorku pracuje na dalších návrzích zákonů, které by pomohly snížit požáry, aniž by musely zcela odebrat kola doručovatelům.

Jedním z příkladů je návrh zákona, podle kterého by lidé museli legálně nabíjet baterie mimo své domovy.

Požární sbor New Yorku také zakázal ve svém sídle zařízení na e-mobilitu a vycvičil hasiče, aby dokázali adekvátně reagovat na požáry lithium-iontových baterií. Vzdělává také hasičské sbory v celé zemi o rizicích elektrických vozidel.

Autor: Sean Adl-Tabatabai, Zdroj: newspunch.com

 

 

 

 

 

 

 

Sdílet: