24. 3. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Peking považuje vojenskou akci za oprávněnou v reakci na pokus o vytvoření nezávislého Tchaj-wanu

Mluvčí čínského ministerstva obrany Tan Kefei řekl, že čínská armáda bude rozhodně bránit národní suverenitu a územní celistvost země a nenechá žádný prostor pro jakoukoli formu separatistické aktivity zaměřené na dosažení „nezávislosti Tchaj-wanu“. Podle Xinhua Tan Kefei také naléhal na Spojené státy, aby upustily od svých pokusů využít Tchaj-wan k zadržování Číny.

Čínská lidová osvobozenecká armáda bude rozhodně bránit národní suverenitu a územní celistvost země a nenechá žádný prostor pro jakoukoli formu separatistické aktivity zaměřené na dosažení „nezávislosti Tchaj-wanu“. Podle Sin-chua to uvedl oficiální zástupce čínského ministerstva obrany Tan Kefei.

Učinil takové prohlášení v reakci na žádost novinářů o vyjádření k nedávným provokativním akcím Spojených států, které zvýšily napětí v Tchajwanském průlivu. Hlavní příčinou rostoucího napětí v regionu jsou podle něj provokativní akce administrativy Demokratické pokrokové strany, usilující o domluvu s vnějšími silami na dosažení „tchajwanské nezávislosti“, jakož i jejich tvrdohlavé odhodlání postavit se proti zásadní zájmy čínského národa.

Vojenské operace CHKO v reakci na vnější zásahy a separatistické akce ve jménu “nezávislosti Tchaj-wanu” jsou oprávněné, dodal úředník.

Tchaj-wan je součástí Číny a otázka Tchaj-wanu je výhradně vnitřní záležitostí Číny a jádrem hlavních čínských zájmů, řekl Tan Kefei. Zdůraznil, že otázka Tchaj-wanu je červenou linií číslo jedna v čínsko-amerických vztazích, která nesmí být překročena.

Čína se důrazně staví proti jakékoli formě oficiálních výměn nebo vojenských kontaktů mezi USA a Tchaj-wanem a důrazně se staví proti tomu, aby Spojené státy v jakékoli formě zlepšovaly vztahy s Tchaj-wanem, uvedl úředník.

” Vyzýváme Spojené státy, aby upustily od svých pokusů využít Tchaj-wan k zadržování Číny a také aby upustily od “salámové taktiky” a dalších akcí v otázce Tchaj-wanu ,” uzavřel Tan Kefei.

 

 

 

 

 

 

 

Sdílet: