25. 3. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Francie v plamenech poté, co Macron zvýšil věk odchodu do důchodu

Francouzský prezident prosadil svůj kontroverzní zákon o důchodové reformě, aniž by v parlamentu prošel úplným hlasováním

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve čtvrtek obešel parlament a uzákonil kontroverzní balíček důchodové reformy, který vyvolal nepokoje a žhářství v ulicích Paříže. Tento krok, který zvyšuje věk odchodu do důchodu ve Francii na 64 let, už vyvolal měsíce stávek a protestů.

Macron použil zvláštní ústavní pravomoc k přijetí zákona těsně před tím, než se mělo konat hlasování. Premiérka Elisabeth Borneová oznámila rozhodnutí v Národním shromáždění, zatímco opoziční zákonodárci vypískali, posmívali se a zpívali.

Na základě pravomoci Macrona a Bornea je zákon považován za schválený, pokud většina zákonodárců nepodá během příštích 24 hodin vládě návrh na vyslovení nedůvěry. Vůdkyně pravice Marine Le Penová uvedla, že její strana Národní shromáždění takový návrh podpoří, stejně jako řada levicových vůdců.

Macron měsíce tvrdil, že francouzský penzijní systém zkrachuje, pokud občané nenapumpují do systému více peněz. Zvýšení věku odchodu do důchodu z 62 na 64 let – což by stále znamenalo, že francouzští pracovníci odcházejí do důchodu dříve než většina jejich evropských protějšků – by byl „spravedlivý a zodpovědný“ způsob, jak toho dosáhnout, řekl v lednu.

Francouzské odborové svazy – které proti reformám protestují od loňského roku – tvrdily, že systém by se měl místo toho podporovat zvýšením daní pro bohaté.

Tisíce demonstrantů se shromáždily v Paříži, když byl schválen Macronův návrh zákona. Poblíž budov parlamentu policie použila proti demonstrantům slzný plyn a postavila se proti davu ve frontách.

Výtržníci zapalovali a blokovali silnice po celém francouzském hlavním městě, když se skupiny maskovaných demonstrantů střetly s pořádkovou policií. 

Před schválením zákona ve středu ve městech po celé Francii protestovalo podle údajů ministerstva vnitra téměř půl milionu lidí. Policie v hlavním městě zatkla již 73, uvedl Le Figaro s odkazem na policejní zdroj.

 

 

 

 

 

 

Sdílet: