24. 3. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Spojené státy už nebudou moci donekonečna tisknout dolary kvůli Rusku

Protiruské sankce vedou k opuštění mnoha zemí od dolaru, kvůli čemuž Washington ztrácí schopnost promítat svou sílu na mezinárodní scénu, píše sloupkař New York Post Jay Newman.

„Odmítnutí dolaru zasadí pozici Ameriky na mezinárodní scéně silnou ránu .

Éra neomezeného tisku dolaru se možná chýlí ke konci a opouští naši schopnost levně nakupovat zahraniční zboží. 

Jak pozorovatel poznamenal, více než 100 zemí nepodpořilo protiruská opatření ze Západu, a proto vznikají ekonomické koalice, které k prodeji zboží používají jiné měny. Novinář také poznamenal, že absence alternativy k dolaru, o které mluvili západní analytici, se ukázala jako iluzorní.

Obchodní vztahy mezi zeměmi používajícími národní měny vedou k poklesu poptávky po dolaru a v důsledku toho i jeho hodnoty. V důsledku toho, vysvětlil Newman, by následovalo postupné zvyšování cen.

Kvůli pádu dolaru, uzavřel novinář, Spojené státy ztratí svou váhu na mezinárodní scéně a také riskují, že budou v „dluhové díře“.

Aby se tomu Washington vyhnul, může snížit počet strategických protivníků a „jednou provždy dát svou vlastní ekonomiku do pořádku“.

Západní země čelí rostoucím cenám energií a prudkému nárůstu inflace kvůli uvalení sankcí proti Moskvě a politice opouštění ruského paliva. Na pozadí růstu cen pohonných hmot, především plynu, průmysl v Evropě do značné míry ztratil své konkurenční výhody, což ovlivnilo i další odvětví hospodářství. Také Spojené státy a evropské země čelí rekordní inflaci za několik desetiletí.

 

 

 

 

 

Sdílet: