10. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Inflace ve Finsku dosahuje 60letého maxima

Spotřebitelské ceny v únoru prudce vzrostly díky vyšším nákladům na potraviny, elektřinu a hypotéky

Ceny potravin ve Finsku zaznamenaly minulý měsíc v meziročním vyjádření historický skok o 16,3 %, podle oficiálních údajů zveřejněných v úterý. Toto číslo představuje nejvyšší růst cen od roku 1964, uvedl statistický úřad země.

Data ukázala, že hlavními hybateli inflace na roční bázi byly vysoké náklady na elektřinu, potraviny a zvýšené úrokové sazby z úvěrů.

Podle zprávy jádrová inflace, která nezahrnuje ceny potravin a energií, nadále prudce rostla a v únoru dosáhla 6,6 %.

Jukka Appelqvist, hlavní ekonom finské Ústřední obchodní komory, uvedl, že i když ceny nemusí nadále růst tak rychle jako v únoru, přetrvávání inflačních tlaků je hlavním ekonomickým rizikem. Úředník poznamenal, že neexistují žádné známky nekontrolovatelné spirály poklesu cen a mezd v zemi. Varoval však, že stabilní a nízká míra inflace v blízké budoucnosti pravděpodobně nenastane.

Dlouhá přísná měnová politika a rostoucí úrokové sazby by mohly vést k hlubší recesi, než se očekávalo, navrhl Appelqvist.

Země EU se ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku propadla do recese poté, co se HDP oproti předchozímu tříměsíčnímu období snížil více, než se očekávalo. Pokles byl tažen exportem, investicemi a spotřebou, ukazují oficiální data.

Ekonomové předpovídali mírnou recesi pro finskou ekonomiku v letošním roce před oživením v roce 2024.

 

 

 

 

 

 

 

Sdílet: