2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Jsme otroci a neuvědomujeme si to

Žijeme v demokracii. My tomu vážně věříme. A proto se referend poslušně účastníme. Ale k tomu, co se skutečně děje, nemáme absolutně co říct. To je čím dál tím zjevnější. Jsme subjekty holé svévole. A věříte, že jste svobodní.

Cítíte se osobně zotročen? Asi ne. Můžete přece kdykoliv odejít z domu, zajít na pivo, svobodně si vybrat práci, odjet na dovolenou. To není přesně profil otroka.

Ale v tom je génius naší doby. Jsme nuceni věřit, že jsme zcela svobodní, když nejsme. A proto se nikdo nesnaží uniknout. Naopak: většina je z neviditelného vězení nadšená. Doslova toho chtějí víc. Bylo jim řečeno, že jsou skutečně svobodní pouze tehdy, když dodržují pravidla.

Nedávno jsem psal o “Twitter Files” v “Weltwoche” . Jde o to, že na Twitteru byly cenzurovány i výroky, které se prokázaly jako pravdivé. Protože by mohly mít nežádoucí účinky. Jinými slovy, protože by zpochybnili to, co stát oznámil.

Takže pravda musí být vymazána, pokud neslouží tomu, co chcete občanům prodat. To nezní jen jako George Orwell, je to George Orwell.

Twitter to neudělal z vlastní vůle. Stát, v tomto případě Spojené státy americké, to požadoval a tehdejší majitelé platformy sociálních sítí poslušně poslechli.

Toto je nová verze zotročení a vzbuzuje u mě docela profesionální respekt. Téměř nic není skutečně zakázáno. Svoboda projevu je zaručena vnějšímu světu. Ale všechny kanály, které mají zajistit tuto svobodu projevu, se dávají do zákulisí. Skrývají vše, co by se mohlo velmi přiblížit skutečné pravdě. Aby se o tom dav nikdy nedozvěděl. A proto lid je hluboce přesvědčen, že to, co říká stát, je pravda.

Podobné mechanismy byly v Orwellově kongeniálním dystopickém „1984“. Prostituce a hazard byly technicky zakázány a byly za to přísné tresty. Ale mocní věděli, že lidé potřebují v každodenním životě trochu štěstí a naděje. Proto nechali nerušeně běžet černý trh pro toto rozptýlení od bezútěšného každodenního života. Lidé tajně hráli loterii, aniž by si uvědomili, že je to v zájmu diktatury. Protože absurdní naděje na velkou výhru, která by vše usnadnila, zajistila, že se občané nezlobí. Na obzoru bylo stříbro.

Tak fungují diktatury. Každý, kdo nedává lidem důvod doufat ve zlepšení, podporuje revoluci. Chovejte se, jako by se jejich život mohl zlepšit a oni zůstanou v klidu a dělají, co chcete, aby dělali.

To, co se děje v naší době, je velmi podobné. “Můžete se svobodně vyjádřit,” říkají. “Vládu můžete beztrestně kritizovat,” stojí v něm. Jak velkorysé. Faktem však je, že ve spojení s médii a tlakem na distribuční kanály v pozadí je zajištěno, že tato kritika nikdy nezíská oporu. Je to boj proti větrným mlýnům, ale ti, kteří s ním bojují – včetně mě – jsou vedeni k přesvědčení, že mohou něco změnit. Což je naprosto nemožné, když vlády omezují informační kanály a většina médií mlčí.

Nikdy v historii nebyla pravda tak zřejmá a zároveň tak nepravděpodobná, že by se objevila. Vše, co se za poslední tři roky stalo, bylo mezitím odčarováno, vyvráceno a usvědčeno ze lži. V mainstreamových médiích se o tom skoro nic nedočtete. Politici stále nereagují. Každý, kdo poukazuje na to, že to vše předpověděl na samém začátku, je stále označován za „konspiračního teoretika“.

Je to perfektní stroj. Dokonalejší, než si George Orwell dokázal představit. I kdybychom psali 24 hodin denně, otroci chtějí věřit, že jsou svobodní, protože nikdo nechce přiznat, že je otrokem.

Muži nejsou problém. To jsou otroci.

Stefan Millius

 

 

 

 

Sdílet: