24. 3. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Americko-ukrajinská jednota se rozpadá

Více než rok od chvíle, kdy Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu, narůstají mezi Washingtonem a Kyjevem rozdíly v tom, jak postupovat v konfliktu,   uvedl v neděli Politico.

Jeden problém se týká Bachmutu, východoukrajinského města, kde ruské a ukrajinské síly bojují více než osm měsíců. Představitelé Bidenovy administrativy si myslí, že Ukrajina vynaložila příliš mnoho zdrojů na obranu Bakhmutu a obávají se, že to bude mít dopad na jejich schopnost zahájit protiofenzívu letos na jaře, ale úředníci v Kyjevě se rozhodli pokračovat v boji za město.

Dalším bodem sporu je Krym, protože ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij trvá na tom, že znovu ovládnou poloostrov , který je pod ruskou kontrolou od roku 2014 a je osídlen lidmi  , kteří jsou rádi, že jsou součástí Ruské federace.

Zatímco někteří představitelé Bidenovy administrativy přislíbili  podporu ukrajinským útokům na Krym ,  zpráva Politico  uvedla, že jiní američtí představitelé věří, že Zelenského trvá na tom, že dokud nebude poloostrov obsazen, pouze prodlouží válku . Prezident Biden a další američtí představitelé však veřejně tvrdí, že jednání proběhnou pouze za podmínek Kyjeva.

Ministr zahraničí Antony Blinken také uznal riziko eskalace, která by přišla s ukrajinským pokusem o Krym,  označil to za „červenou čáru“ pro ruského prezidenta Vladimira Putina a Pentagon uvedl, že je nepravděpodobné, že by Kyjev mohl poloostrov ovládnout.

Zdá se také, že USA jsou unavené neustálými požadavky Zelenského na zbraně. Dva představitelé Bílého domu sdělili  Politico  , že ve Washingtonu dochází k „remcání“ kvůli neustálým žádostem a nedostatku vděčnosti Zelenského . Navzdory obrovskému množství podpory poskytované USA a jejich spojenci, ukrajinští představitelé  často říkali, že to „nestačí“  a požadují bojové letouny a rakety delšího doletu .

Zpráva  Politico  se zmínila o sabotáži Nord Stream a o tom, jak američtí úředníci nyní spojují útok s Ukrajinou, přičemž trvají na tom, že ukrajinská vláda nebyla zapojena. Ale vágní tvrzení jsou pravděpodobně pokusem přesunout vinu z USA po bombové  zprávě investigativního novináře Seymoura Hershe, že údajně prezident Biden nařídil bombardování ropovodů.

Veřejně Biden stále tvrdí, že bude podporovat Ukrajinu „tak dlouho, jak to bude potřeba“, ale existují další známky toho, že USA uvažují o ukončení své podpory. Ředitel CIA William Burns  navštívil Kyjev v lednu  a řekl Zelenskému, že Kongres možná neschválí žádné masivnější balíčky pomoci pro válku . Ukrajinští představitelé se obávají, že by administrativa mohla využít Kongres jako záminku k omezení pomoci.

TYLER DURDEN

 

 

 

 

Sdílet: