29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Na letišti Sliač pro účely hostování americké armády…

Na letišti Sliač pro účely hostování americké armády se při výstavbě nových objektů obkládaly některé budovy olověnými deskami o tloušťce 5 centimetrů! Informaci poskytl poslanec za hnutí Republika v posledním videocastu! Pokud je to pravda, potom Američané plánují v budoucnu využít objekty jako tzv. jaderné kobky pro rozmisťování a uskladnění jaderných hlavic! A proč odstranili z veřejného parku MiG-21 z podstavce? Hegerova vláda již nechala ze slovenských Migů-29 odstranit slovenské výsostné znaky, stíhačky brzy zamíří přes Polsko na Ukrajinu!

Začínají se naplňovat nejčernější scénáře eskalace konfliktu na Ukrajině do obrazu III. světové války, před kterou tento týden znovu a opět už poněkolikáté varoval [1] maďarský premiér Viktor Orbán. Naše redakce již před několik lety získala přístup k plánovacím materiálům amerických ozbrojených sil v Evropě, ze kterých vyplývalo, že americká armáda plánuje přesun jaderných operačně-taktických prostředků ze západní Evropy do zemí bývalého Východního bloku, ale až do této chvíle nikde nebyla nějaká hmatatelnější informace z realizačního prostoru. Jenže to se právě změnilo. Ale pěkně popořadě.

 

 

Dostali jsme do redakce na e-mail opravdu klíčové video. Slovenský poslanec za hnutí Republika pan Miroslav Suja natočil video ze slovenského města Sliač, kde se nachází bývalá páteřní letecká základně spojeneckých vzdušných sil Varšavské smlouvy, kterou slovenská vláda Eduarda Hegera postoupila americké armádě k používání a využívání na základě rámcové smlouvy SOFA o rozmístění a dočasném pobytu amerických vojsk na území Slovenska a doprovodných ustanovení spojených s využitím základny.

Poslanec nejprve informoval o tom, že vrchní velitel slovenských vzdušných sil nařídil odstranění stíhačky MiG-21 z podstavce v místním městském parku, což vyvolalo ve městě pozdvižení, protože stíhačka se slovenskými výsostnými znaky přitahovala do parku hlavně rodiče s dětmi, protože to byla opravdová stíhačka ruské výroby.

Odstranění stíhačky MiG-21 z veřejného parku na Sliači jako symbol amerického take-overu nad letištěm. Nic ruského tady nechceme vidět!

A právě její ruský původ asi někomu ve slovenské armádě vadil, a tak stíhačka byla z podstavců v parku odstraněna, a to bez vědomí města, bez vědomí zastupitelstva, které proti tomuto protestuje, protože slovenská armáda neměla k odstranění stavby povolení.

Stíhačka sloužila jako památník a místně schválená dekorativní stavba parku. Měla na sobě slovenské výsostné znaky. Proč musela stíhačka pryč, to nikdo netuší, ale na slovenských sociálních sítích už běží sarkastické a ironické memy, že Jaroslav Naď tu stíhačku potřebuje pro vzdušnou obranu Slovenska, alespoň tu jednu stíhačku z parku, protože všechny ostatní modernější stíhačky MiG-29 rozdal Ukrajincům.

Svědek natočil odstraňování památníků v parku na Sliači (MiG-21)

Podle poslance Miroslava Suji již prý slovenské stíhačky MiG-29 mají odstraněné výsostné slovenské znaky a brzy poletí přes Polsko na Ukrajinu. Proč přes Polsko? Podle našeho slovenského zdroje z okruhu slovenského ministerstva zahraničí existují právní obavy, že by Rusko mohlo Slovensko začít považovat za přímého účastníka války na Ukrajině, pokud by stíhačky vzlétly na Ukrajinu ze základen na Slovensku. Ruská válečná doktrína totiž pohlíží na letecké základny ve třetích zemích, ze kterých vzlétají stíhačky určené pro nepřítele, za legitimní vojenské cíle.

Slovenská vláda v demisi má obavy z ruských odvetných úderů na slovenská letiště, pokud by stíhačky pro Ukrajinu odstartovaly ze slovenských letišť spadajících pod NATO

Vztahuje se to pouze na letadla startující z letišť, nikoliv na železniční nebo silniční dodávky zbraní. Slovenská vláda nechce riskovat, že by Rusové uplatnili svoji doktrínu a provedli údery na slovenská letiště, odkud by stíhačky na Ukrajinu odstartovaly. Právě proto budou stíhačky ze Slovenska nejprve přeletěny do Polska a odtamtud se dostanou nějakou cestou na Ukrajinu, ale zřejmě po železnici ve stavu s odmontovanými křídly. Ani Polsko nebude riskovat aktivaci ruské doktríny pro vzlety letadel nepřítele z polských základen. Jenže, to není to hlavní, co zaznělo ve videocastu poslance za Republiku.

Slovenský MiG-29

V závěru nahrávky položil pan Suja otázku ministru obrany Jaroslavu Naďovi, proč se některé nově stavěné budovy a objekty na letišti Sliač obkládaly olověnými deskami o tloušťce 5 cm? Informace o výstavbě nových objektů se objevovaly už dříve, ale teprve teď přichází zásadní informace o montážích olověných desek v budovách.

Pokud je to pravda, potom americká armáda chystá využívat některé tyto objekty na letišti Sliač jako tzv. jaderné kobky pro montáže a dočasné sklady nerozmístěných jaderných hlavic v případě eskalace konfliktu na Ukrajině. Tyto stínící desky používá americká armáda ve skladech jaderných zbraní po celé Evropě a jejich úkolem je pohlcování uniklého gama záření z plášťů amerických operačně-taktických hlavic Mark B-61 s výkonem 50 kT. Právě tyto hlavice jsou uskladněny v největších počtech v Evropě v amerických skladech, takže je vysoce pravděpodobné, že i na Sliači, pokud k tomu dojde, budou umístěny právě tyto hlavice.

Budovy na Sliači obložené olověnými deskami by teoreticky mohly sloužit jako kobky pro rozmístění a uskladnění amerických vodíkových hlavic Mark B-61

Hlavice B-61 jsou termonukleární (vodíkové) dvoustupňové zbraně, které kvůli snížení hmotnosti mají jen jednoduché stínění pouzdra hlavice olovnatým nátěrem, který není dostatečným krytím pro odstínění radiace prvního plutoniového stupně hlavice. Do okolí uniká pole alfa, beta a gama částic z prvního stupně, takže hlavice se uskladňují v odstíněných kobkách.

Rozmístění hlavic se provádí v tzv. montážních kobkách, kde se hlavice rozmisťují na aerodynamické stabilizátory, pokud doručení bomb je realizováno shozem z letadla, anebo se hlavice rozmisťují na rakety. A to buď operačně-taktické balistické střely anebo na střely s plochou dráhou letu Tomahawk. Částice gama porušují činnost elektroniky, polovodičových prvků, poškozují elektronická zařízení v relativně velkém dosahu, pokud částice není dostatečně pohlcena, a právě proto se na základnách musí montovat olověné desky, které pohlcují většinu tvrdého gama záření.

Páteřní letiště Varšavské smlouvy, kóta Sliač

Pokud by došlo k eskalaci války na Ukrajině do otevřeného konfliktu mezi Ruskou armádou a NATO, což prakticky v této chvíli už nejde vyloučit, když evropští politici prohlašují, že nepřijmou nic jiného než porážku Ruska, potom by americká armáda musela z Belgie, z Holandska, z Německa a Itálie přesunout jaderné hlavice blíže k Ukrajině a někde by ty hlavice musely být rozmístěny na nosiče.

A k tomu jsou potřeba připravené radiační kobky, kde tyto montáže budou provádět robotické paže, montážní robotizované systémy a musí být zaručeno, že zvýšená radiace po naplnění skladu těmito hlavicemi nepronikne do okolí a nezačne ničit polovodičové a elektrické systémy v okolí. Právě kvůli tomu by každá taková budova potřebovala olověné pláty a desky na stěny, aby bylo možné tyto budovy dostatečně odstínit.

V případě eskalace války na Ukrajině do přímého střetu mezi Ruskem a NATO se stanou základny s hlavicemi prvními terči ruských úderů

Není snad potřeba zdůrazňovat, co to bude znamenat pro bezpečnost Slovenska, pokud by americká armáda přivezla na Sliač hlavice Mark B-61, třeba i za největšího utajení. V tom okamžiku by se taková základna a její okolí stalo primárním terčem pro první úder Ruské armády v případě eskalace konfliktu na Ukrajině.

Nemusí jít přitom ani o sklady hlavic, ale pouze o montážní kobky, kde se budou hlavice rozmisťovat na nosiče a po rozmístění je Američané ihned někam odvezou nebo s nimi odletí, ale nikdy nebude možné zaručit, že Rusové v tom neuvidí prostě americkou strategickou základnu s jaderným arzenálem, kterou se pokusí při vypuknutí války vymazat z povrchu kvůli vlastní bezpečnosti.

Hlavice Mark-B61 v konfiguraci jako gravitační bomba, designační označení B61-12

Sliač je bývalá páteřní letecká základna Varšavské smlouvy a Sovětská armáda považovala Sliač za jedno z nejdůležitějších letišť ve Střední Evropě, díky své geografické poloze. Není divu, že si Američané tuto základnu vybrali, protože co bylo dobré pro Sovětskou armádu, to bude dobré i pro tu americkou.

Je zjevné, že si Hegerova vláda v demisi uvědomuje, na jak tenkém ledu bruslí, když posílá stíhačky do války proti Rusku a raději neriskuje jejich starty na Ukrajinu ze slovenských letišť. Jenže obkládání budov na Sliači olověnými deskami, to už je úplně jiný level, to je jiná liga. Rusové to vyhodnotí jako přípravu americké armády na přesun jaderných kobek ze západu na východ, blíže k Ukrajině a blíže k ruským hranicím.

-VK- Šéfredaktor AE News

 

 

 

 

Sdílet: