2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Texas se připravuje na odchod z USA

„Texaský kongres“ schválil návrh zákona o uspořádání referenda o odtržení od Spojených států.

Pokud bude tento návrh zákona schválen,referendum o odtržení by se mohlo uskutečnit v roce 2024 a hlasování o něm bude probíhat souběžně s dalšími prezidentskými volbami.

„Texaské hnutí za nezávislost“ (Texas independence movement) existuje již dlouho. Je pravda, že nikdo neví, kolik občanů Texasu je připraveno hlasovat pro odtržení. Nicméně několik průzkumů ukazují, že podíl Američanů, kteří podporují nenásilné oddělení od Spojených států dosáhl v roce 2021 až 37%.

A už se i zdomácněl speciální termín – “národní rozvod” liberální a konzervativní Ameriky, přičemž tuto myšlenku prosazují více republikáni. Texasané se přitom snaží zorganizovat vlastní „Texit“ – po vzoru kampaně „Brexit“ v roce 2016.

Podobnost mezi nimi je však jen povrchní, protože neexistuje žádný zákonný postup k odtržení od Spojených států. Nemluvě o tom, že federální vláda ve Washingtonu nikdy „přehlídku suverenit“ nedovolí.

Texasané se tímto referendem spíše snaží vyjádřit svou nevoli vůči Bidenově politice, takže vyhrožují demokratům odtržením, pokud nebudou poslouchat jejich názor. Pokud nezačnou například seriózně bojovat s vlnou nelegální migrace, která se přehnala jižními státy.

Texaští nacionalisté však doufají, že dříve či později se intenzita rozporů ve Washingtonu vystupňuje až na doraz a tehdy se otevře okno příležitosti k odtržení. Ekonomika Texasu je o 2,5 bilionu dolarů větší než kanadská. Společnosti z liberálních států se stěhují do Texasu, má rozvinutý ropný průmysl a průmyslovou základnu – proto se hypoteticky někdy v budoucnu může stát Texas soběstačným státem.

 

 

 

 

Sdílet: